Македонија

Планови: Крушево да се врати на туристичката мапа

Намален општински долг, исплатени советници и избирачки одбори, ново противпожарно возило, инвестиции за развој на туризмот и на бизнисот се дел од она што крушевската локална самоуправа и градоначалникот го сработија во изминатите четири месеци Пишува Зоран Милошески Намален општински долг за два милиони денари и исплата на обврските кон …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп со 5 милиони денари ќе ги финансира спортските клубови, а со 2.5 милиона денари другите здруженија

Денеска се одржа петтиот по ред Граѓански парламент, на кој што градоначалникот Илија Јованоски ги информираше присутните претставници на граѓанските здруженија за пристигнатите апликации за финансирање на проекти,  на јавниот оглас што го распиша Општина Прилеп. „Пристигнати се 136 апликации од 129 граѓански здруженија. Ги информирав претставниците на невладините организации, …

Прочитајте повеќе »

Богов: Банките можат да ја поддржат економијата, потребни се добри проекти

Банкарскиот и финансискиот сектор се стабилни, така што банките се подготвени да испорачаат кредити, оцени гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов, по завршувањето средбата на Комитетот за финансиска стабилност. – Системските ризици се минимални и сето тоа упатува дека особено банкарскиот сектор е добро капитализиран, високо ликвиден и …

Прочитајте повеќе »

ОУ „Страшо Пинџур“ од Мало Коњари го одбележа својот патрон празник

ООУ „Страшо Пинџур“ во населеното место Мало Коњари, денеска одбележува 103 години од раѓањето на својот патрон, како и 63 години од постоењето на  училиштето. Градоначалникот Илија Јованоски којшто присуствуваше на оваа свеченост, ја нагласи поддршката на Општина Прилеп во насока на создавање услови за непречена настава според европски стандарди …

Прочитајте повеќе »

Ристовски: Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставка

Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставка, рече денеска заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски. На новинарско прашање дали ги следи случувањата во Советот на јавни обвинители, каде што имаше обвинувања за непотизам и судир на интереси, Ристовски рече дека за тие случувања се информирал преку медиумите. …

Прочитајте повеќе »

Од средбата на Заев со Мицкоски најавен консензус за реформите

Можен консензус на власта со најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, е споменат од премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по вчерашната средба што во Владата на Република Македонија ја имаше со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Како што соопшти Владата, а и Заев во изјавата за медиумите, се разговарало за …

Прочитајте повеќе »

Заев: Направете место за жената во општеството!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска присуствуваше на Маршот во чест на 8.Mарт, што традиционално го организира Форумот на жени на СДСМ. Претседателот на СДСМ, Заев посочи дека Република Македонија успешно се гради во едно општество за сите, во кое што жените имаат и мора да имаат значајна улога. „Кога …

Прочитајте повеќе »

Цветанка Ласкова: Правиме сериозни чекори за правата на жените во Македонија

Координаторката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова во своето обраќање на Осмомартовскиот марш во организација на Форумот на жени на СДСМ посочи дека за неколку месеци колку што СДСМ ја има власта направени се сериозни чекори коишто ги подобруваат правата на жената во Македонија „Собранието и парламентарното мнозинство …

Прочитајте повеќе »