Македонија

Линхарт: Австрија бара ЕУ во декември да ги почне преговорите со Северна Македонија

Австрија бара ЕУ да почне преговори со Северна Македонија во декември. Тоа прашање го поставуваме интензивно пред нашите партнери во ЕУ, рече денеска министерот за европски и меѓународни работи на Австрија, Михаел Линхарт на денешната прес- конференција во Скопје. Линхарт одржа заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи. …

Прочитајте повеќе »

Во дебарско пронајдена марихуана во вредност од над 500.000 евра

Денеска во 01.05 часот на Банишко поле, во близина на граничната линија со Република Албанија во атарот на село Аме, дебарско, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Блато“ , Регионален центар Запад пронашле 10 поголеми најлонски пакувања со марихуана. Извршен бил увид и било констатирано …

Прочитајте повеќе »

МОН ги објави резултатите од конкурсот за студентски стипендии

Министерството за образование и наука (МОН) ги објави резултатите од конкурсот за доделување студентски стипендии за академската 2021/2022 година. Резултатите можат да се најдат на веб-страницата на МОН.

Прочитајте повеќе »

Претседателот на Полска Анджеј Дуда, во дводневна посета на нашата земја

Претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда денеска ќе допатува во официјална дводневна посета на нашата земја. Покрај средбата со претседателот Стево Пендаровски, кој е домаќин на полскиот претседател, Дуда ќе оствари средба со претседателот на Собранието Талат Џафери и со претседателот на Владата, Зоран Заев.

Прочитајте повеќе »

Бочварски: Обиколницата Штип од утре ја пуштаме во употреба за сообраќај

Тоа што пред извесен период го ветивме, денеска го реализираме. Штип доби нова модерна обиколница, како дел од експресниот пат Штип – Радовиш, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, извршија увид на изградената обиколница. Тие најавија дека …

Прочитајте повеќе »

Следните денови 19.060 тутунари ќе добијат финансиска поддршка од 300 милиони денари

На денешната прес-конференцијата на владините портпароли, Душко Арсовски и Муамет Хоџа беше соопштено дека Владата, преку Генералниот Секретаријат, наредните денови ќе изврши исплата на финансиска поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари, во рамки на пакетот поддршка за намалување на последиците предизвикани од КОВИД-19. Се работи …

Прочитајте повеќе »

На работа во јавен сектор само со негативен ПЦР или со потврда за примена една доза вакцина

Сите вработени во јавниот сектор, односно вработените во локалната самоуправа, во државните институции, при одење на работно место ќе мора да прикажат потврда за примена најмалку една доза вакцина или пак, да имаат негативен ПЦР тест направен на соствен трошок. Ако тоа го немаат, ќе треба да прикажат потврда дека …

Прочитајте повеќе »

Славјанка Петровска: Телохранителот на Мицкоски, со договор вреден 500.000 евра е дел од скандалот со парцелите!

Прес-конференција на Славјанка Петровска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, На површина исплива голем скандал кој директно води до Белиот дворец и луѓе блиски на Христијан Мицкоски. Неколку лица, сите поврзани со ВМРО-ДПМНЕ купиле или добиле на дар парцели земјиште во општина Делчево, сите вредни околу 40.000 евра. Истите парцели само …

Прочитајте повеќе »