Македонија

Вицепремиерите Битиќи и Абазовиќ од Подгорица: Силните вредносни ланци се конкурентна предност на Западен Балкан во пост-ковид периодот

Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Драг колега, потпретседателе на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, Ви благодарам на топлиот пречек и гостопримството како и за можноста да оствариме уште една заедничка средба со која ја потврдуваме силната заложба за уште поинтензивна меѓусебна соработка и зацврстување на воспоставените пријателски односи помеѓу двете …

Прочитајте повеќе »

Бочварски: После 25 години го обновивме возниот парк на Јавното претпријатие за одржување на магистралните патишта

Со блок дотација од 180 милиони денари, средства од Буџетот, се набавија нови 15 комплетно опремени камиони и 3 машини за утоварање на ризла и сол за потребите на Јавното претпријатие за одржување на магистралните и регионални патишта, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, при посетата во базата …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на претседателот Пендаровски на свечената заклетва на 25. класа и промоцијата на 21. класа питомци на Воената академија

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на воената свеченост по повод давањето свечена заклетва на питомците од 25. класа и промоцијата во потпоручници на питомците од 21. класа на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ – Скопје. На свеченоста, на која присуствуваа и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска …

Прочитајте повеќе »

Шахпаска: Со политики за инклузија на лицата со попреченост создаваме општество во кое различностите се почитуваат и вреднуваат

Преку сеопфатни политики и мултинституционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост ќе имаа еднаков пристап за напредок и развој. Создаваме услови за нивна целосна инклузија во областа на образованието, здравството, локалните услуги, порача министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, во денешното обраќање на меѓународната конференција …

Прочитајте повеќе »

Почина македонскиот актер Славиша Кајевски

Утрово како жална вест е најавено дека почина македонскиот театарски и филмски актер Славиша Кајевски кој на 39 години трагично го загуби својот живот. „Не остави збунети, во болка и во неверување! Не остави во длабока тага! Остана да замислуваме што уште можеше да направиш во животот, на театарската сцена …

Прочитајте повеќе »

Идентификувани сите 45 жртви од автобуската несреќа

Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот „Струма“, изјави денеска заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА. Туристичкиот автобус, во кој главно имало македонски државјани, се запали ноќта меѓу 22 и 23 ноември на враќање од Истанбул во Скопје. Во несреќата загинаа …

Прочитајте повеќе »

Заматена водата од прилепскиот водовод, се препорачува нејзино превривање

Поради енормно зголемената издашност на изворот „Студенчица“, во водоводната мрежа во градот има промена на притисокот, заради што доаѓа до заматување на водата во одредени делови од градот. Заради превентивни причини, од ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп им препорачуваат на граѓаните, доколку забележат заматување на водата, пред нејзиното конзумирање да …

Прочитајте повеќе »

МОН: извршена е исплата на средства за субвенциониран студентски оброк на 27.046 студенти

Министерството за образование и наука информира дека денес е извршена исплата на средства за субвенциониран студентски оброк на 27.046 студенти корисници на ова право. Вкупно 17.484 од нив, кои го остварија правото при првиот рок од конкурсот објавен за оваа цел, ги добија средствата за месец ноември. Додека на 9.562 …

Прочитајте повеќе »