Македонија

Претседателот Пендаровски се обрати на 70 годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“

Претседателот Стево Пендаровски денеска на Правниот факултет во Скопје се обрати на Свечената академија, што се одржа по повод 70-годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“ под покровителство на претседателот Пендаровски. Во продолжение е интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски. Почитуван Ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, …

Прочитајте повеќе »

Вакциналните пунктови низ земјава ќе работат и утре

Сите вакцинални пунктови низ државата ќе работат во текот на утрешниот ден. Граѓаните кои сакаат да се вакцинираат со вакцина против ковид-19, утре ќе може да го направат тоа како и секој друг работен ден, информираат во Министерството за здравство. Инаку, како што информираат оттаму, во еден ден аплицирани се …

Прочитајте повеќе »

Маричиќ: Работиме на тоа што помалку наши граѓани правдата да ја бараат во Стразбур

Министерот за правда Бојан Маричиќ на прес-конференција со претседателот на Европскиот суд за човекови правда Роберт Спано и Билјана Брајтвејт – Програмски директор за Западниот Балкан во AIRE Центарот, кажа дека соработката на државата со судот во Стразбур е од исклучително голема значење. Според Маричиќ, добрата соработка ќе значи намалување …

Прочитајте повеќе »

Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓанин вработен во Обединетите Нации

Синоќа на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите Нации за кои Северна Македонија обезбеди привремен престој до нивното заминување во трета држава. Земјава со ова продолжува да помага во меѓународната хуманитарна операција за помош на цивили кои се под опасност …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Со стара фотографија се шири дезинформација за сквернавење на споменикот на децата бегалци

Постот што го рецензираме, а кој се повикува на Фејсбук објава на Тодор Петров, ја дезинформира јавноста преку стара фотографија. Доколку отидете на Фејсбук профилот на Петров, ќе видите дека еден ден откако тој реагирал за контејнерите и „сквернавењето на споменикот“, потоа објавил фотографии дека контејнерите со ѓубре биле отстранети. …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска – сончево со температури над вообичаениот просек

Денеска ќе преовладува сончево и релативно топло време, со мала до умерена локална облачност. Претпладне вдолж Повардарието ќе има значителна ниска облачност, која попладне ќе се намали. Ќе дува умерен, а особено вдолж Повардарието засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се движи во интервалот од 18 до 24 …

Прочитајте повеќе »

Партиските вработувања во комуналните претпријатија како пречка за изградбата на регионалните депонии

Управувањето со отпадот во земјава, особено делот на имплементирањето на законот за отпад, не е имуно на корупција, која ја попречува побрзата реализација на проектот за воспоставување на регионални депонии. Во земјава, и по 17 години од донесувањето на законот, кој е првиот во земјава што е целосно синхронизиран со …

Прочитајте повеќе »

Актерот Петар Мирчевски, добитник на наградата за животно дело на Општина Битола „4 Ноември“

Во возобновениот Офицерски дом во Битола, синоќа се одржа свечената церемонија на доделување на 4-то ноемвриските награди. Преку видео презентација беа прикажани проектите реализирани во четиригодишниот мандат на градоначалничката Наташа Петровска. Таа во своето обраќање истакна дека е посебно среќна што во нејзиниот мандат заврши реконструкцијата на домот и тој …

Прочитајте повеќе »