Македонија

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ноември 2021 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната …

Прочитајте повеќе »

До 500 евра казна за употреба и до 10 години затвор за продажба на петарди

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека и годинава спроведува превентивна кампања насочена кон петардите и другите пиротехнички средства, пред и за време на новогодишните и божинните празници. Истовремено, полицијата исто така и казнува за употреба, според Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, односно членот 31, што предвидува …

Прочитајте повеќе »

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, поголема во западните делови. Ќе дува слаб до умерен, а попладне на места засилен ветер од јужен правец. Утре ќе преовладува променливо облачно време, попладне со локални врнежи од дожд, а за време на викендот во поголем дел од земјава …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 15-годишнината од основањето на Академијата за судии и јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на свечениот прием што по повод 15-годишнината од основањето на Академијата за судии и јавни обвинители се одржа во Скопје. Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски. Со задоволство ја прифатив поканата да се обратам на 15-годишнината од формирањето на Академијата …

Прочитајте повеќе »

Заев-Гаши: Констатиран е евидентен напредок, следуваат консултации во партиите за можнa заедничка Влада и заедничко парламентарно мнозинство

Соопштение на Владата на РСМ Претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, со своите тимови, денеска, имаа нова работна средба во рамки на разговорите за можно формирање заедничка Влада и заедничко парламентарно мнозинство. На средбата е констатиран евидентен напредок во усогласувањето …

Прочитајте повеќе »

Улица во Берово го доби името на словенечкиот пожарникар Жан Кофол

Советот на општина Берово едногласно ја усвои иницијативата за преименување на улица во Берово со името на словенечкиот пожарникар Жан Кофол. Тој беше еден од симболите на борбата против шумските пожари што ја зафатија Малешевијата изминатово лето. Иницијативата за преименување на улица во Берово по словенечкиот пожарникар беше поднесена од …

Прочитајте повеќе »

Ѓоргиевска: Едукацијата е клучна за спречување на стигматизацијата и дискриминацијата на ХИВ позитивните лица

Сопругата на претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска, денеска учествуваше на панел дискусијата „Денес со ХИВ се живее“, по повод одбележувањето на 1 Декември – Светски ден за борба против СИДА. На панелот се дискутираше за успешното партнерство на институциите и граѓанскиот сектор во справувањето со ХИВ инфекцијата, сервисите за ХИВ тестирање на граѓанските …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Започна новата средба Заев – Гаши

Во Клубот на пратеници започна средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Средбата се одржува во ист формат како и претходно, што значи дека во разговорите учествуваат и заменик министерот за финансии Димитар Ковачевски, кој денеска поднесе кандидатура за лидер на СДСМ, како и генералниот секретар …

Прочитајте повеќе »