Пари

Еврото не надмина 62 денари, погрешни информации се шират по социјалните мрежи

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво. Средниот курс на еврото според курсната листа на Народната банка изнесува 61,69 денари и истиот е непроменет во однос на лани, информираат од Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ). „Погрешни се информациите кои излегоа на некои од …

Прочитајте повеќе »

Порталб: Нова должничка листа – 816 државни субјекти пријавиле доспеани, а неплатени обрски!

Објавена е новата „должничка“ листа на државни субјекти. Според податоците, на крајот од третиот квартал вкупниот долг на училиштата, болниците, општините, јавните претпријатија, институциите од културата, судството изнесуваат 329,4 милиони евра. „Порталб“ во континуитет ја следи состојбата со доспеаните, а неплатени обврски на државните институции, фирми, агенции, судство, здравство. Кој, колку и …

Прочитајте повеќе »

Бензините поевтинуваат по половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 денари/литар. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 74,50 ден/лит, цената на ЕУРОСУПЕР …

Прочитајте повеќе »

Дополнителна поддршка за земјоделците преку нов фонд и повеќе средства за зелен развој

Нов Интервентен фонд за поддршка на земјоделците ќе се формира во 2022 година. Средствата во висина од 250 милиони денари се обезбедија преку амандманска интервенција на Предлог-буџетот за 2022 година за кој расправата е во тек во собраниската матична Комисија. -Преку дискусија со издржани аргументи може да дојдеме до решение. …

Прочитајте повеќе »

АЕТМ во соработка со ГИЗ ќе гради регионална платформа со релеванти податоци и ресурси за поддршка на бизнисите во е-трговија во Западен Балкан

По успешно лансираната платформа Ecommerce4All.mk за македонскиот пазар, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија со поддршка Отворениот регионален фонд за надворешна трговија – регионален проект имплементиран од Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), ќе ја развива и шири платформата регионално, правејќи ја достапна за земјите од ЦЕФТА регионот. Асоцијацијата за е-трговија …

Прочитајте повеќе »

Бектеши го презентираше граѓанскиот буџет за 2022 година: Повеќе средства за капитални инвестиции, обновливи извори на енергија, поддршка на МСП и домашниот туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата го презентираше Предлог-буџетот на Министерството за економија за 2022 година. Министерот се осврна на проектите коишто е предвидено да ги реализира Министерството за економија следната година. Во прилог интегрален текст од обраќање на министерот Бектеши: “Главни приоритети на Министерството за …

Прочитајте повеќе »

Бензините ќе поевтинат за еден и пол денар, дизелот поскапува за половина денар

бензин дизел бензинска

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто, информираат од РКЕ. Од полноќ, на бензинските станици низ земјава малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалуваат за 1,50 денари …

Прочитајте повеќе »

Бесими: Буџетот за 2022 година развоен и обезбедува силна финансиска поддршка за економско заздравување и забрзан раст

Наредната 2022 година ќе биде година на натамошно економско заздравување и забрзување на растот преку инвестиции кои во Предлог-буџетот се предвидени на историски највисоко ниво досега и се првпат поголеми од буџетскиот дефицит. Сепак, во услови на сѐ уште присутни ризици од пандемијата од Ковид 19, клучна ќе биде и …

Прочитајте повеќе »