Пари

АЕТМ: Растот во е-трговијата продолжува, 61% пораст на вредноста на онлајн трансакциите, 202 нови е-продавници во првите шест месеци од годината

Согласно најновите објавени податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба за период од 6 месеци заклучно до 30.06.2021 година од страна на Народната банка на Република Северна Македонија трендот на пораст како на вредноста така и на бројот на трансакциите и понатаму е значителен. Во првото полугодие …

Прочитајте повеќе »

Бензините поскапуваат за еден ипол, а дизелот за два денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,98 проценти, информираат од таму. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за 1,50 денари за литар, и со тоа, цената на „еуросупер …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Битиќи во интерву за порталот izvoz.mk: Веќе е во функција Гарантниот фонд за поддршка на извозните компании

„Неопходно е македонската економија да се реструктира. Со сегашната структура на економијата, во која две третини од БДП се потпира на приватна потрошувачка, 15% на јавната потрошувачка, а само мал дел на извозот и производство, ние сме многу ранливи. Ако сакаме одржливо да се развиваме, оваа структура мора да се …

Прочитајте повеќе »

Расте бројот на плаќања со картички на каса и за дигитални плаќања, како и преку електронско банкарство

Во вториот квартал на годинава значителен пораст имало на бројот на плаќања од граѓаните со платежни картички и на физичките продажни места и на интернет, а во голем број обем пораснал и бројот на плаќања преку електронското банкарство, соопшти Народна банка на Република Северна Македонија (НБРСМ) Плаќањата од страна на …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

МТСП Министерство за труд и социјална политика лого

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска 28.09.2021 год. (вторник) започна етапната исплата на септемвриските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките …

Прочитајте повеќе »

Министерство за финансии: 10-годишна структурна обврзница за фискална консолидација на општините

Општините ќе имаат можност за финансиска консолидација преку 10-годишна структурна обврзница што ќе ја издава Министерството за финансии. Ова е еден од трите инструменти што општините ќе ги имаат на располагање во случај на финансиска нестабилност, а истото е регулирано со Предлог-закон за измени и дополнувања на Законот за финансирање …

Прочитајте повеќе »

Цената на бензините останува иста, а на дизелот се намалува за денар и пол

бензин дизел бензинска

Цената на бензините останува иста, а на дизелот се намалува за 1,50 денари за литар одлучи Регулаторна комисијата за енергетика и водени ресурси. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ не се менуваат, и ќе се продаваат за 73 и 75 денари за литар. Малопродажната цена на дизелот …

Прочитајте повеќе »

БДП се зголемил за 13,1 проценти во второто тримесечје

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за второто тримесечје од 2021 година е 13,1, при што извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 62,2 отсто, а увозот на стоки и на услуги се зголеми во номинален износ од 64,4 отсто. Според проценетите податоци на Државниот завод …

Прочитајте повеќе »