Дел од светските берзи бележат пад, ФЕД бара зголемување на референтната каматна стапка

Дел од светските берзи бележат пад, ФЕД бара зголемување на референтната каматна стапка

Берзанските индекси во САД паднаа во вторникот на отворањето на берзата, намалувајќи се за речиси 22 отсто од нивното највисоко ниво на почетокот на јануари.

Сите индекси беа маргинално намалени.

Европските индекси беа комбинирани во попладневното тргување. Во Азија, Шангај напредуваше, додека Хонг Конг заврши рамномерно, а Токио забележа пад.

Американските инвеститори чекаа вести од креаторите на политиката во централната банка на земјата, Федералните резерви, бидејќи тие закажаа дводневен состанок во Вашингтон за да се разгледа уште едно зголемување на референтната каматна стапка, за можно намалување на инфлацијата.

Стапката на Банката на федерални резерви ФЕД силно влијае на трошоците за купување на набавки и суровини како и за потрошувачите кои сакаат да лупат нова куќа, автомобили и производи на мало. Претпоставката на ФЕД е дека повисоките каматни стапки ќе го одредат трошењето и ќе ја намалат стапката на инфлација со текот на времето до посакуваната годишна стапка од два проценти.

 

Дел од светските берзи бележат пад, ФЕД бара зголемување на референтната каматна стапка

Во моментов, сепак, американските потрошувачи се соочуваат со најголемиот годишен пораст на цените во последните 40 години, кога во мај беше регистрирана инфлација од 8,6 отсто, информираат од Владата. Трошоците за домување, цената на намирниците и бензинот нагло се зголемиа, одразувајќи се на домашните буџети на многу американски семејства.

Аналитичарите посочуваат неколку виновници за порастот на инфлацијата. Американците повторно трошат и покрај повисоките цени откако останаа дома за време на најлошото време на пандемијата, проблемите со синџирот на снабдување го намалија бројот на производи кои стигнуваат до полиците на продавниците како и меѓународните превирања предизвикани од руската инвазија на Украина кои ги разбрануваа светските пазари на нафта.

Извор: Глас на Америка

Прочитајте повеќе

ЕУРО 2024: Како се вртат парите на ЕП?

ЕУРО 2024: Како се вртат парите на ЕП?

Европското фудбалско првенство започнува на 14 јуни, а потоа ќе се тркала не само топката, …