Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност која во текот на денот ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец, кој во западните делови повремено ќе засилува. Температурата ќе се движи во интервалот од 14 до 24 степени Целзиусови.

Идентично време не’ очекува и во вториот ден од викендот, со услови за краткотраен локален дожд во западните делови од земјата. Максималната температура ќе достигне 22 степени.