Времето денеска: во утринските часови понекаде по котлините ќе биде магливо. Преку денот значително облачно со повремен дожд, поинтензивен во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне 11 степени Целзиусови.

Во деновите од викендот ќе преовладува променливо облачно време, со сончеви периоди. Во јужните и источните делови од земјата ќе има локален дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а температурата ќе се движи во интервалот од 6 до 16 Целзиусови степени.