Денеска премиерот Заев до Собранието ќе ги достави имињата на новите министри

Премиерот Зоран Заев за денеска до Собранието ќе го испрати предлогот за избор на новите министри, за кој пратениците ќе расправаат следната недела.

Според најаваите на Заев, „метлата“ ќе зафати 8 министри чии имиња ќе бидат познати денеска. Она што е сигурно, е дека еден од нив ќе биде досегашниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николоски кој беше именуван за нов Генерален секретар на СДСМ. После смената на министерите, ќе следува смена и на заменици министри како и на дваесетина директори на јавни претпријатија.

Покрај најавените смени во Владата, јавноста од Заев очекува, од позиција на претседател на СДСМ да ги назначи новите партиски потпретседатели, но и првите луѓе на поголемите општински организации кои се’ уште не ги добиле новите претседатели.

Прочитајте повеќе

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на …