Денеска во Прилеп 23 новозаболени и 15 оздравени од коронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, понеделник, 26-ти октомври:           

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 23 нови случаи на коронавирус, а 15 лица оздравеле од заразната болест;
  • Бројот на активни случаи изнесува 327, од кои 288 се наоѓаат на домашно, а 39 на болничко лекување;
  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 612 лица;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1114.
  • Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирусот починале 52 лица.

Прочитајте повеќе

По барање на семејствата на загинатите поворката низ Скопје е откажана

Денес посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа во Бугарија ќе …