Димитров: Патот ќе биде тесен и стрмен, со дожд и силен ветар, ама ќе нè биде

Ќе нè биде! Ќе има пот, солзи и многу разочарувања, ама ќе нè биде. Колку повеќе пречки, толку поголема радост на крајот. Го пропуштивме времето кога патот беше асфалтиран, сега ќе се качуваме по планински пат, тесен и стрмен, покрај дожд и силен ветар. АМА ЌЕ НÈ БИДЕ!“, напиша министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот Фејсбук профил, по одлуката на Европската Унија вчера да определи датум за старт на преговорите за пристапување на Македонија – со почеток во јуни следната година.

„И сите тие кои уште се намрштени, збунети, скептични, без надеж – и нив ќе ги мотивираме. Време е генерацијо да засукаме ракави и да си ја завршиме нашата мисија. Да расчистиме со предизвиците за нашиот идентитет, државност и сигурна иднина“, напиша Димитров.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бројат пратеници од спротивните редови против уставните измени

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека има пратеници од СДСМ кои нема да гласаат за уставните измени, …