Двајца мажи јавно камшикувани во Иран поради пиење алкохол

Двајца мажи јавно камшикувани во Иран поради пиење алкохол

Двајца мажи беа поради пиење алкохол јавно беа камшикувани во рекреативен комплекс во јужниот ирански град Сирџан, објави обвинителот на Сирџан, Мојтаба Гадими.

Гадими на 9 април рече дека двајцата мажи биле осудени на два месеци затвор и 280 часа општокорисна работа.

Официјалната владина новинска агенција ИРНА соопшти дека на интернет е објавена снимка од двајца мажи како пијат алкохол во близина на езеро.

Консумацијата на алкохол е забранета во Иран и се казнува со камшикување и парични казни.

Прочитајте повеќе

Туристи Шпанија Галиција

„Туристи одете си дома“: И протести и поддршка за туризмот во Шпанија

Овој викенд околу 4000 локалци и 180 локални организаци од Барселона маршираа низ улиците протесетирајќи …