Едмонд Темелко поразен на локалните избори, нов градоначалник на Пустец е Пали Колефски

Локалните избори во Албанија донесоа промена на градоначалничкото место во општина Пустец. После 12 години и три градоначалнички мандати, од функцијата заминува Едмонд Темелко, кој на вчерашните избори освои само 859 гласови, или 33,16%. Нов градоначалник на Пустец е Пали Андон Колефски од Социјалистичката партија, со освоени 1.505 гласови, односно за него гласале 66,84% од избирачите.

Пали Колефски има 39 години, роден е во Пустец, оженет е и татко е на две деца. Колефски по професија е економист, вработен во царинската испостава во Корча.

 

Прочитајте повеќе

Премиерот Ковачевски се сретна со потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Шинас

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, заедно со вицепремиерот Бојан Маричиќ и …