Протест

Една година од протестите и упадот во Капитол во САД

Минатата година, на 6-ти јануари голема група на поддржувачи на пронаешниот претседател на САД, Доналд Трамп се собраа пред зградата на конгресот протестирајќи ја одлуката добиена по изборите во 2020 година и поргалсувањето на новиот и сега актуелен претседател, Џо Бајден.

Протестот е забележан како вистински историски ужас во кој беа нападнати полициски службеници, ранети повеќе од 150 луѓе и имаше петмина мртви. Покрај тоа, бунтовниците вршеа вандализам на територијата на Капитол и зградата беше окупирана со часови.

Една од фотографките на Ројтерс ја направи фотографијата што за многумина е реалниот приказ на големите протести што избувнаа минатата година. Леа Милис сега претставува свој документарен филм посветен на фотографијата и приказната за тоа како е направена. Во својот краток филм таа зборува за нејзиното искуство тој ден, причината поради која морала да облече заштитен панцир и зошто некои луѓе одбиваат да ја принзаат сликата како вистинска кога тоа е она што се случи тој ден.

Краткиот десетминутен филм може да го погледнете ТУКА.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Радев во Германија: Цивилизацискиот избор на бугарскиот претседател

Радев мора да го направи својот цивилизациски избор: јасно да каже дека Русија е агресор, …