ЕУ најавува нови санкции за руската нафта, војска и државните радиодифузери

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, даде детали за шестиот пакет санкции за Русија, кои ќе бидат договорени во наредните денови. Таа спомена четири различни видови санкции:

Една од целите ќе бидат високите руски воени офицери кои извршиле воени злосторства во Буча и Мариупол.

„Знаеме кои сте, нема да излезете од ова“, рече Лејен.

Исто така Сбербанк, најголемата руска банка, ќе биде исклучена од системот СФИВТ. Три главни државни радиодифузери ќе бидат исклучени од кабелската мрежа во Европската унија (ЕУ), сателитите или интернетот. Лејен нив ги нарече „засилувачи на лагите на Путин“. Таа додаде дека ЕУ исто така најавува крај на зависноста од руската нафта.

„Нема да биде лесно, но едноставно мораме да го направиме тоа. Целата руска нафта ќе биде прекината“, рече таа.

Суровата нафта ќе биде прекината за шест месеци, а рафинираните производи до крајот на 2022 година. Претседателката на ЕК треба да ги претстави деталите до Европскиот парламент за предлозите за шестата рунда санкции против Русија.

Се очекува кулминација на предлогот да биде постепено ембарго на увозот на руска нафта. Извештаите велат дека 27-те земји-членки на ЕУ би можеле да добијат шест месеци за да се одвикнат од руската сурова нафта и осум месеци за сродните производи. Две земји, Унгарија и Словачка, најверојатно ќе бидат изземени од планот за постепено отстранување бидејќи се потпираат на руската нафта.

Словачка и Унгарија рекоа дека нема да поддржат санкции против руските енергетски извори, вклучително и увозот на нафта. Двете земји велат дека премногу зависат од руската нафта и дека во моментот немаат алтернативи.

Словачкиот министер за економија Ричард Сулик рече дека ќе бидат потребни години за единствената рафинерија во земјата, Словнафт, да се префрли од руска сурова нафта на друг вид нафта.

Унгарија исто така многу се потпира на руската нафта. Министерот за надворешни работи Петер Сијарто рече дека Унгарија нема да гласа за какви било санкции „кои ќе го спречат транспортот на природен гас или нафта од Русија во Унгарија“.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

доналд трамп

Вашингтон Пост: Агентите на ФБИ барале документи за нуклеарно оружје при претресот кај Трамп

ФБИ се обиде да пронајде доверливи документи поврзани со нуклеарно оружје, меѓу другите предмети, кога …