Европа ги слави Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Европа ги слави Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Европските земји денеска ги слават Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, во спомен на почетокот на Европската унија и крајот на Втората светска војна во Европа во 1945 година. Оваа година се навршуваат 77 години од крајот на Втората светска војна и 72 години од започнувањето на Иницијативата на Европската Унија. Во земјите на ЕУ Денот на Европа е од посебно значење како ден кој означи пресвртница во односите меѓу европските земји и го отвори патот за создавање заедница на држави на тој континент, додека во Русија фокусот е ставен врз прославата на Победата. Ден во Втората светска војна. Во Стразбур денеска ќе биде затворена Конференцијата за иднината на Европа, во присуство на претседателот на Франција, Емануел Макрон и претседателите на Европската комисија и на Европскиот парламент, Урсула фон дер Лајен и Роберта Мецоле. Францускиот претседател Макрон денеска во Германија ќе се сретне со канцеларот Олаф Шолц.

Земјите од ЕУ и некои други европски земји го прославија Денот на победата над фашизмот на 8 мај, додека Русија и некои други земји го слават на 9 мај. Денот на победата над фашизмот се слави во спомен на денот кога нацистичка Германија ја потпиша капитулацијата во Втората светска војна во 1945 година.

На 9 мај, Русија организира традиционална воена парада на Црвениот плоштад во Москва, која ги прикажува воените достигнувања. Денот на Европа е востановен во спомен на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман од 1950 година, што се смета за прв официјален чекор во создавањето на ЕУ. Декларацијата беше предлог до поранешните непријатели, Франција и Германија, да воспостават нова форма на соработка со цел војната во Европа никогаш повеќе да не се повтори. Предлогот доведе до создавање на Европската заедница за јаглен и челик во 1951 година, претходник на Европската економска заедница, односно денешната ЕУ.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

бајден

Бајден на самитот на НАТО излезе со одлучен говор

Американскиот претседател истакна дека алијансата е посилна од кога било и најави нова помош за …