Режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов, заедно со кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут и продуцентот Атанас Георгиев се фотографираа со „кремот“ на светската кинематографија Роберт де Ниро, Ал Пачино, Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Квентин Тарантино.

Фотографиите се направени за време на традиционалниот ручек кој Академијата за филмска уметност и наука го организра во чест на номинираните за Оскарите.

Академијата сподели и официјална фотографија на нивниот Твитер-профил, на која ги претстави номинираните за Оскар, за годинава. „Медена земја“ е номинирана во две категории за најдобар документарен и за најдобар странски филм, со што постигна историски успех во македонската кинематографија.

The Academy

@TheAcademy

Meet this year’s class of Oscar nominees!

View image on Twitter