Фотографија на денот: „Полна“ црква и богослужба со стримување

Фотографија на денот: „Полна“ црква и богослужба со стримување

Забрана за контакти? Нема проблем. Еден германски свештеник смисли како верниците да бидат со него во црквата во време на пандемија.

Богослужби во празна црква веќе нема. Свештеникот Јоахим Гизлер во Ахерн, во германската покраина Баден Виртемберг, мораше да смисли нешто посебно, зашто во време на пандемијата на коронавирусот се забранети и собири во верските објекти. Верниците сепак се присутни, но во форма на испечатени селфи-фотографии.

„За само една недела пристигнаа 150 фотографии, на кои има околу илјада луѓе. Толку многу луѓе не би ни собрало на овие клупи, би морале да стојат. Толку полна црквата е многу ретко“,вели Гизлер.

Верниците можат да ја следат богослужбата во живо преку стримување.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

трамп

Три дена по обидот за атентат на Доналд Трамп, сè уште не се познати мотивите на напаѓачот

Засега нема е јавно обелоденето дека напаѓачот оставил некакви написи, писмо за самоубиство, пост на …