Германија ќе испрати над 350 генератори за електрична енергија во Украина

Германија ќе испрати над 350 генератори за електрична енергија во Украина

Германија ќе и испорача повеќе од 350 генератори на електрична енергија на Украина, бидејќи енергетската инфраструктура на Украина е делумно уништена од руските напади, соопшти германската влада. Германскиот канцелар Олаф Шолц разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски на кого му вети дополнителна краткорочна поддршка“, изјави неименуван владин портпарол и додаде дека германската енергетска помош досега изнесува 56 милиони евра.

Украина со напори за целосно враќање на струјата, критики од Зеленски кон Кличко

Шолц „ја потврди постојаната поддршка на Германија за Украина, вклучително и во областа на воздушната одбрана и долгорочната реконструкција“, додаде портпаролот. На почетокот на октомври Русија започна кампања со ракетни напади врз енергетската инфраструктура на Украина. Според украинската влада, оштетена е 25 до 30 отсто од инфраструктурата.

Прочитајте повеќе

бајден

Бајден со сериозни намери да се откаже од кандидатурата за претседател

Претседателот се спротивстави на тие повици тврдејќи дека освоил милиони гласови во првичните трки во …