Балкан

Вести од Балканот

Во акција на полицијата на Црна Гора и Албанија запленет кокаин вреден 40 милиони евра

Црногорската полиција соопшти дека запленила 430 килограми кокаин. Во акција на албанската и црногорската полиција и обвинителствата на тие две земји, како што се наведува во соопштението, се уапсени десет државјани на Албанија. Вредноста на запленетата дрога е околу 40 милиони евра. Во акцијата е одземено оружје, три автомобили и …

Прочитајте повеќе »

Србија и Косово постигнаа договор за регистарските таблички

По речиси две години жесток спор за регистарските таблички, Белград и Приштина постигнаа договор за негово надминување. Спорот сериозно ги оптоваруваше односите меѓу Србија и Косово. Пробивот дојде со посредство на ЕУ. „Имаме договор“, објави на Твитер  високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност Жозеп Борел, потврдувајќи дека Белград и …

Прочитајте повеќе »

ФОТО ВЕСТ: По поплавите во Албанија

Поплавена џамија во Скадар фотографирана по поројните дождови кои ја погодија Албанија и регионот. Огромните дождови на Балканот предизвикаа поплави во кои животот го загубија најмалку шест лица и беа предизвикани големи штети. Еден од најпогодениоте региони беше северозападот на Албанија, каде беа поплавени илјадници хектари обработливо земјиште и голем …

Прочитајте повеќе »

Курти го одложи изрекувањето на казните за 48 часа на предлог на амбасадата на САД

Косовскиот премиер Албин Курти за 48 часа го одложи спроведувањето на втората фаза од одлуката за српските регистарски таблички на северот на Косово, којашто предвидуваше изрекување казни. Барањето за одложување од 48 часа го упатија САД. Амбасадорот на САД преку социјалните мрежи објави дека му предложил на косовскиот премиер да …

Прочитајте повеќе »

Столтенберг: На Косово мора да се избегне ескалација

НАТО и КФОР остануваат будни, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по неуспешните разговори на Белград и Приштина за регистарските таблички. Тој бара избегнување на ескалација на Косово. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, порача дека на Косово мора да се избегне ескалација. Оценката доаѓа по неуспешните разговори меѓу Белград …

Прочитајте повеќе »

Борел одржува итни средби во Брисел со Курти и со Вучиќ

Итни средби се одржуваат утрово во Брисел во рамки на дијалогот Косово-Србија. Средбите се на барање на Европската унија (ЕУ) поради кризата предизвикана од регистарските таблички на Косово. Борел одвоено првин се сретна со Курти, па со Вучиќ, по што има заедничка средба. Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, на …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски во Белград ќе учествува на Конференција за инвестиции во енергетика во Западен Балкан

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во Белград ќе учествуваат на Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан, во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Амбасадата на Кралството Норвешка. …

Прочитајте повеќе »

Косово конфискува 75 нелегални вили на Шар Планина

Основниот суд во Пеќ привремено конфискуваше 75 вили во планинското одморалиште Брезовица, меѓу кои и имот на високи политичари, судии и роднини на важни политички личности во земјата.  Одлуката за привремена конфискација е донесена поради сомнение дека тие се изградени незаконски. „Тие се под надзор и контрола на државниот обвинител“, …

Прочитајте повеќе »