Балкан

Вести од Балканот

Слави Трифонов: Ја напуштив владата поради Македонија

Лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов во интервју за приватното радио „Дарик“ вели дека ја напуштил бугарската владејачката коалиција поради Македонија, додавајќи дека е прекршен коалицискиот договор. Според Трифонов, додека локалните Бугари не бидат дел од уставот на Северна Македонија и не започне имплементацијата на Договорот од 2017 година …

Прочитајте повеќе »

Рама – Ја иронизирав грдата блокада на С. Македонија од стана на Бугарија

Албанскиот премиер Еди Рама денеска на Твитер напиша дека ја иронизирал „грдата блокада на Северна Македонија од страна на Бугарија“ на Самиот во Солун. „И за смеење и за плачење е хистеријата на некои во Скопје кон премиерот Ковачевски, по објавувањето на видеото од ракувањето со канцеларот Шолц во Солун, …

Прочитајте повеќе »

Шолц ги заостри пораките кон Србија, Вучиќ е наводно изненаден

Малата доза оптимизам околу „европската перспектива“ падна во сенка на спротивставувањето на ставовите на канцеларот Шолц и претседателот Вучиќ околу Косово и санкциите против Русија, велат аналитичари. Посетата на германскиот канцелар Олаф Шолц на дневен ред ги имаше очекуваните теми: Косово, евроинтеграциите, војната во Украина и санкциите против Русија. Сепак, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со лидерите на државите и владите на земјите членки во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСИЈЕ) денеска во Солун, учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. На …

Прочитајте повеќе »

Олаф Шолц на Балканот: Тешкото патување на германскиот канцелар

Пет земји за два дена: во сенка на украинската војна, германскиот канцелар Олаф Шолц патува на Балканот. Ситуацијата во регионот е тензична. Косово и Србија покажуваат мала подготвеност за компромиси. Денеска почнува дводневната посета на канцеларот Олаф Шолц на југоисточна Европа. Негови станици се Приштина, Белград, Скопје и Софија, како …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски во Солун на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – членки на процесот за соработка на Југоисточна Европа

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација во чиј состав се Бојан Маричиќ, заменик-претседател на Владата задолжен за европски прашања и Бујар Османи, министер за надворешни работи на Република Северна Македонија на Самитот на шефови на држави и влади на земјите-членки на процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), кој …

Прочитајте повеќе »

Трифонов ја напушта бугарската влада поради Северна Македонија

Трифонов

Слави Трифунов во вонредно обраќање го обвини премиерот Кирил Петков за национално предавство и најави напуштање на владата. Владата на Петков на стаклени нозе. Лидерот на партијата Има таков народ, Слави Трифонов во средата најави дека ја напушта владата на премиерот Кирил Петков поради неговите обиди да постигне компромис со Северна …

Прочитајте повеќе »

Во Охрид дводневен самит на Отворен Балкан

Започнува дводневниот самит на иницијативата Отворен Балкан на кој ќе учествуваат премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Дмитар Ковачевски и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Учество на самитот најавија и премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ, претседавачот со Советот на министри на БиХ Зоран Тегелтија и еврокомесарот …

Прочитајте повеќе »