Балкан

Вести од Балканот

ОБСЕ: Изборите во Унгарија и Србија немале еднакви услови за натпревар

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопшти дека изборите викендов и во Србија и во Унгарија биле нарушени поради „отсуство“ на еднакви услови за натпревар. ОБСЕ смета дека во Унгарија гласањето било добро спроведено и понудило „различни“ алтернативи, но нејзината мисија од 312 набљудувачи од 45 земји открила …

Прочитајте повеќе »

Александар Вучиќ победи во прв круг, понеизвесно е во трката за градоначалник на Белград

Актуелниот претседател Александар Вучиќ успеа да освои нов претседателски мандат во првиот круг од изборите што вчера се одржаа во Србија. Според податоците од Републичката изборна комисија објавени утрово врз основа на 93,2 отсто преброени гласови, тој освоил 58,8 отсто од гласовите на претседателските избори, додека кандидатот на обединетата српска …

Прочитајте повеќе »

Избори во Србија: Изборната програма се вика Александар Вучиќ

Сеедно каде моментно настапува српскиот претседател Александар Вучиќ, присутните го поздравуваат со национални знамиња и громогласен аплауз. Тешко е да се каже колку од тоа е реално, а колку режирано. Организаторски меѓутоа ништо не е препуштено на случајот. Постојано на неговите настапи доаѓаат илјадници луѓе со автобуси. Независните српски медиуми …

Прочитајте повеќе »

Во недела избори во Унгарија и во Србија: Орбан се бори да остане 20 години на власт, Вучиќ за нов мандат

На 3 април во Србија и Унгарија ќе се одржат избори коишто треба да определат кој ќе раководи наредните години со овие две земји. Во Унгарија, актуелниот премиер Виктор Орбан се бори да освои нов премиерски мандат на парламентарните избори. Тој веќе беше премиер во периодот од 1998 до 2002 …

Прочитајте повеќе »

Во рударска несреќа во Србија загинаа 8 рудари

Во рудникот „Соко“ во близина на Сокобања, Србија, рано изутрина се случи експлозија на метан од која се урна дел од јамата, после што рударите останаа заробени. Според првите информации загинати се 8 лица, а над 20 рудари се повредени. Од рудникот досега се извлечени 65 рудари. Според неофицијални информации, …

Прочитајте повеќе »

Петков- Руски агенти работат против Договорот на Бугарија со Македонија

Руски агенти работат против Договорот за добрососедство и подобрувањето на билатералните односи на Бугарија со Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, пренесува бугарската новинска агенција БГНЕС. Тој во изјавата за медиумите посочи дека доста голема „руска дијаспора сочинета од агенти“ која се формирала во Бугарија работат на различни …

Прочитајте повеќе »

Сведоштво за КРИК: Во убиството на Оливер Ивановиќ учествувале групата на Беливук и Веселиновиќ

Косовскиот политичар и лидер на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ бил убиен по наредба на Звонко Веселиновиќ кој бил поддржан од заменик-претседателот на Српската листа, Милан Радојичиќ, и двајцата се на листата за санкции на американското Министерство за финансии, се вели во сведоштвото кое го објави српската Мрежа за истражување …

Прочитајте повеќе »

Бугарија: МВР достави предлози до Обвинителството за гонење на Борисов и соработниците

Борисов

Бугарското Министерство за внатрешни работи до Обвинителството достави предлог за гонење на поранешниот премиер Бојко Борисов, неговата портпаролка Севделина Арнаудова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, соопшти прес-центарот на бугарското МВР. Од МВР потенцираат дека предлозите за гонење на тројцата се поднесуваат по втор пат, иако обвинителството демантира. Тие …

Прочитајте повеќе »