Балкан

Вести од Балканот

Румен Радев освои втор претседателски мандат на изборите во Бугарија

Актуелниот бугарски претседател Румен Радев освои втор мандат на функцијата на вчерашниот втор круг од претседателските избори во Бугарија. Според обработени над 99 отсто од гласачките ливчиња, Централната изборна комисија утрово објави дека Радев освоил 66,7 отсто од гласовите на бугарските избирачи, додека противкандидатот од ГЕРБ Анастас Герџиков добил 31,8 …

Прочитајте повеќе »

Грција воведува дополнителни ограничувања за невакцинираните

Грција им се придружи на неколку други европски земји во воведувањето на повеќе ограничувања за невакцинираните против ковид-19 по порастот на инфекциите во последните недели. Од понеделник, на невакцинираните лица ќе им биде забрането да влегуваат во затворени простори, вклучувајќи ресторани, кина, музеи и спортски сали, дури и ако тестот …

Прочитајте повеќе »

Атанас Стојанов, градоначалник на Сандански: Сум ја оставил колата отклучена и некој ми ги подметнал парите

Oткако во неделата беше уапсен за купување гласови за време на парламентарните избори, заради што помина 24 часа во полициска станица, градоначалникот на бугарскиот град Сандански, Атанас Стојанов кажа дека некој го мести и дека тој ништо не знае за пликовите со пари и списоците со имиња кои што беа …

Прочитајте повеќе »

Каракачанов поднесе оставка од лидерската позиција во бугарското ВМРО, неговиот сопартиец Стојанов уапсен за купување гласови

Претседателот на бугарското ВМРО, Красимир Каракачанов, кој долги години е на таа функција, си поднесе оставка поради слабите резултати на партијата на последните парламентарни избори. Покрај него, оставки дадоа и неговите заменици – европратеникот Ангел Џамбаски, потоа Искрен Веселинов, Атанас Стојанов и Милен Михов. Стојанов, кој е градоначалник на Сандански, …

Прочитајте повеќе »

Решение со Скопје – најголем приоритет на идното бугарското МНР

Се надеваме дека со конструктивен начин на водење на преговори со Скопје ќе постигнеме многу подобри резултати од тие што имавме, изјави Кирил Петков од победничката партија на изборите во Бугарија. Максимално брз работен процес за надминување на спорот меѓу Софија и Скопје – ова го најави партијата „Продолжуваме со промената“ …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора нема славење Нова година на отворено

Поради влошување на епидемиолошката состојба во Црна Гора, забрането е да се организираат новогодишни прослави на отворено, како и концерти и масовни собири, соопшти црногорската министерка за здравство Јелена Боровиќ-Бојовиќ. Мерките ќе бидат во сила од 15 ноември. „Се забранува организирање на свадби на отворен и затворен простор. Забранета е …

Прочитајте повеќе »

Борисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија за да и даде зелено светло на С. Македонија

ЕУ ќе ја понижи Бугарија со цел Северна Македонија да добие зелено светло за почеток на преговорите и сето тоа е поради неуспешната надворешна политика на Румен Радев, изјави поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов. Борисов за Нова ТВ се …

Прочитајте повеќе »

Ескобар: САД се загрижени за корупцијата во Црна Гора

Ескобар

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Габриел Ескобар кој вчера во Подгорица се сретна со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека САД се загрижени за „вкоренетата корупција во Црна Гора“. Според Амбасадата на САД во Црна Гора, Ескобар ја охрабрил Црна Гора да продолжи да игра …

Прочитајте повеќе »