Балкан

Вести од Балканот

Црна Гора: Крај на еден реформски експеримент?

Во летото 2020 година, во Црна Гора заврши долготрајното автократско владеење на Мило Ѓукановиќ. Но, сега паѓа првата реформска влада во земјата. Промените се покажаа помакотрпни отколку што се мислеше. Црна Гора е најмалата земја на Западен Балкан, а сепак е една од најнепрегледните во регионот. Ова во моментов е толку …

Прочитајте повеќе »

Промена на власта во Црна Гора, се очекува Кривокапиќ од утре да не биде премиер

Промена на власта во Црна Гора се очекува по утрешното гласање на доверба на актуелната црногорска влада на чело со премиерот Здравко Кривокапиќ. Самиот премиер денеска изјави дека ќе биде сменет од функцијата на утрешното гласање и дека владата ќе падне, пренесува српската телевизија Н1. Кривокапиќ ги замоли граѓаните да не …

Прочитајте повеќе »

На изборите закажани за 3 април, српската опозиција ќе настапи обединета

Во Србија на 3 април ќе се одржат претседателски, парламентарни и локални избори, на коишто опозицијата ќе настапи обединето во коалиција „Обединета Србија“, јавува српскиот весник Данас.  Опозициски кандидат за иден српски претседател е Здравко Понош, генерал-потполковник на српската војска во пензија и поранешен началник на генералштабот. Носител на изборната листа …

Прочитајте повеќе »

Македонските Бугари ќе бидат дел од Уставот, се преговара за рокот

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред парламентот во Софија рече дека е договорено Бугарите да бидат впишани во Уставот на РС Македонија. За рокот кога тоа ќе се случи, се уште се преговара. Македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Ковачевски и Кирил Петков се договориле Бугарите да бидат впишани во Уставот на Република …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата на крајот од заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија го изразија задоволството од остварениот успех со формализирањето на петте работни групи во повеќе области кои ја поставија нормативната основа за заедничката засилена соработка меѓу двете земји во иднина. „Навистина …

Прочитајте повеќе »

Работните групи на Владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и ги утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, денеска, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време на официјалната посета на премиерот Петков на Скопје. Работната група која ја опфаќа соработката …

Прочитајте повеќе »

КРИК: Телефоните на Беливук полицијата една година ги чувала во фиока

Во серија написи, српската новинарска организација за истражување на криминал и корупција, КРИК, открива детали од обвинението против поранешната државна секретарка на српското Министерство за внатрешни работи, Дијана Хркаловиќ и нејзината поврзаност со криминалните структури. Така, на 21 јануари, КРИК објави сторија со детали од сведочења на полицајци, кои се поместени во …

Прочитајте повеќе »