Балкан

Вести од Балканот

Петков: За кревањето на ветото од Бугарија ќе треба согласност во владината коалиција и парламентот

Бугарскиот премиер Кирил Петков како лажно го нарече обвинувањето на бугарската опозиција дека самиот преземал ангажман за да се крене блокадата од Бугарија за почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, пренесува Бугарското национално радио. Во однос на очекувањето на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, за потребата од кревање на …

Прочитајте повеќе »

Литургија за помирување на МПЦ-ОА и СПЦ

Во храмот „Свети Сава“ во Белград денеска треба да се одржи литургија на помирување на Македонската православна црква и Српската православна црква. Македонските владици во Белград беа пречекани со биење на камбани. Литургијата во Белград треба да започне во девет часот, а српскиот патријарх Порфириј, како што наведуваат српските медиуми, …

Прочитајте повеќе »

Седница на српскиот Совет за безбедност за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ за денеска најави седница на Советот за национална безбедност, на која ќе се расправа за барањето на Косово за членство во Советот на Европа. Според него, Приштина покажала дека го прекршила Вашингтонскиот договор. „По 10 години газење на бриселскиот договор, сега го згазија и договорот од …

Прочитајте повеќе »

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

Косовската шефица на дипломатојата, Доника Гервала, денес официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа …

Прочитајте повеќе »

Хашим Тачи и други водачи на ОВК на суд во Хаг

Четворицата водачи на поранешната Ослободителна војска на Косово, вклучувајќи го и поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, денеска ќе бидат изведени пред Трибуналот за злосторства на ОВК во Хаг за да се изјаснат за новите наводи во проширеното обвинение кое ги товари за злосторства против Албанците, Србите и Ромите на Косово …

Прочитајте повеќе »

Радев се жали на огромен притисок за укинување на бугарското вето

Според Радев, во моментов во Северна Македонија „беснее антибугарска кампања и се користат секакви механизми за лобирање и притисок врз Бугарија за компромиси“. Бугарскиот претседател Румен Радев денеска се пожали дека евроатлантските партнери вршат притисок врз Бугарија да го укине ветото за членството на Северна Македонија во ЕУ. На денот на одбележувањето на 119-годишнината од …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ и Курти во Берлин на средби со Шолц и Лајчак

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска во Берлин ќе имаат одвоени разговори со германскиот канцелар Олаф Шолц, по што ќе следи заедничка средба со специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, кој исто така доаѓа во Берлин по покана од германскиот канцелар. Како што претходно беше објавено …

Прочитајте повеќе »

Бугарија – руска територија од другата страна на Дунав?

Во Бугарија постојат сите предуслови за успешно и судбоносно влијание од страна на Москва – и тоа е многу опасно, смета Александар Андреев. Работата е сериозна. И со тоа не мислам само на агресивниот национализам или огромната поддршка која Владимир Путин ја уживаше во Бугарија пред почетокот на војната во …

Прочитајте повеќе »