Балкан

Вести од Балканот

Речиси сите полицајци од граничен премин во Косово уапсени во истрага за корупција

граничен премин во Косово

Со лисици на рацете и на распит завршија 48 гранични полицајци и двајца цариници, по истрагата на косовскиот Полициски инспекторат во координација со Специјалното обвинителство која траеше 10 месеци. Според порталот KALLXO.com, уапсени се речиси сите припадници на граничната полициска станица Ѓаковица. Полицискиот инспекторат соопшти дека постои основано сомнение оти уапсените …

Прочитајте повеќе »

Дронот што падна во Загреб не бил извидувачки, имал авиобомба

Пронајдени се траги од експлозиви и траги кои сугерираат дека дронот што се урна во Загреб не е извидувачки авион, изјави во неделата хрватскиот министер за одбрана Марио Баножиќ. „Најдовме делови од авиобомба“, изјави Баножиќ за новинарите во неделата. Тој додаде дека истрагата влегува во завршна фаза. „Во почетокот на …

Прочитајте повеќе »

Залутано од завојувана Украина?: Беспилотно летало се урна во Загреб

Од утрината во хрватските медиуми има само една тема: Што всушност се случи претходната вечер нешто по 23 часот? Премиерот Андреј Пленковиќ потврди дека се урнало беспилотно летало од руско производство. Во загребската населба Јарун и во соседните населби се слушна силна експлозија. Жителите ги напуштија своите домови, многумина ја …

Прочитајте повеќе »

Бербок: Разочаравме многу земји од Западниот Балкан

Бербок

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на посетата на земјите од регионот вели дека политички стабилен и економски успешен Западен Балкан е од суштински интерес за Германија. Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок во четврток ја започна првата посета на Западниот Балкан со средби со претставници на БиХ во …

Прочитајте повеќе »

Бугарија тензично и со измешани чувства кон Русија го одбележува националниот празник 3. Март

Александар Втори

Во тензична атмосфера и со измешани чувства поради воената агресија на Русија врз Украина, во Бугарија денеска се одбележува националниот празник 3. Март – 144 години од крајот на Руско-турската војна и потпишувањето на Санстефанскиот договор. Бугарското општество во моментов е силно поделено во однос на тоа какви односи нивната …

Прочитајте повеќе »

Германија: Мануел Сарацин – специјален владин претставник за Западен Балкан

Мануел Сарацин

Токму во сегашната ситуација, стабилноста и европската перспектива на Западен Балкан за Германија имаат највисок стратешки приоритет, истакнува министерката за надворешни работи, Аналена Бербок. Новиот германски специјален владин ополномоштеник треба да помогне во пристапното напредувањето на земјите од  Западен Балкан  кон ЕУ, како и во унапредување на еколошката трансформација на индустрискиот …

Прочитајте повеќе »

Украинска криза: Србија помеѓу чекан и наковална

Украинска криза

На Србија и на Вучиќ ќе им биде тешко да минат низ украинската криза без гребнатини, велат аналитичарите. Според нив, кризата е меч со две острици за власта пред избори. „Путин ја матираше Украина“, е ударната порака на денешната насловна страница на таблоидот Информер. Нешто подолу е насловот посветен на проценката на …

Прочитајте повеќе »

Истражување: Насилството врз жените четириесет години се промовира преку регионалната музика

Ана Нинковиќ, студентката на Факултетот за драмски уметности во Белград предизвика бројни реакции на социјалните мрежи со својот документарен филм „Насилство врз жените во домашните песни“ што го изработила за испитот Поп-култура: Од дигиталното до транс-медијалното, а преку кој го истражува насилството врз жената преку музиката, турбофолк, поп, рок, рап …

Прочитајте повеќе »