Балкан

Вести од Балканот

Борел: Босна „позагрижувачка од кога било“

Шефот европската дипломатија Жозеп Борел, изрази загриженост поради „центрифугалните трендови“ во Босна и Херцеговина, еден ден откако босанските Хрвати се заканија дека ќе ги бојкотираат претстојните избори и ќе формираат свој регион во таа проблематична балканска држава. Борел предупреди на конференцијата за безбедност во Минхен дека ситуацијата е „позагрижувачка од …

Прочитајте повеќе »

Ескобар: САД ја поддржуваат иницијативата Отворен Балкан

Ескобар

Во Сенатот на САД вчера се одржа сослушување за Западен Балкан, со акцент врз поддршка на мирот и просперитетот на овој регион. Сведочејќи пред Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат, Габриел Ескобар, специјален пратеник на САД за Западен Балкан, повтори дека САД ја поддржуваат иницијативата Отворен Балкан. „Ние веруваме …

Прочитајте повеќе »

Ветеринарот што го прегледа црногорскиот Симба не ја отфрла можноста да е истото лавче што се појави во Куманово

Холандскиот ветеринар, Џуно Ван Зон кој го прегледуваше лавчето наречено Симба во Црна Гора што талкаше низ шумите во околината на Будва во изјава за Мета.мк рече дека не ја отфрла можноста да станува збор за истото лавче што кон крајот на септември минатата година се возеше во луксузните автомобили на кумановци. …

Прочитајте повеќе »

Ѓукановиќ за ДВ: Црна Гора ја научи лекцијата

Најголем интерес на Црна Гора е да добие одговорна власт и ДПС ќе поддржи малцинска влада, под одредени разумни услови, вели претседателот на државата и на ДПС, Мило Ѓукановиќ, во ексклузивно интервју за Дојче веле. „Ќе ја поддржиме секоја влада која ќе го зачува граѓанскиот и секуларен карактер на Црна …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора: Крај на еден реформски експеримент?

Во летото 2020 година, во Црна Гора заврши долготрајното автократско владеење на Мило Ѓукановиќ. Но, сега паѓа првата реформска влада во земјата. Промените се покажаа помакотрпни отколку што се мислеше. Црна Гора е најмалата земја на Западен Балкан, а сепак е една од најнепрегледните во регионот. Ова во моментов е толку …

Прочитајте повеќе »

Промена на власта во Црна Гора, се очекува Кривокапиќ од утре да не биде премиер

Промена на власта во Црна Гора се очекува по утрешното гласање на доверба на актуелната црногорска влада на чело со премиерот Здравко Кривокапиќ. Самиот премиер денеска изјави дека ќе биде сменет од функцијата на утрешното гласање и дека владата ќе падне, пренесува српската телевизија Н1. Кривокапиќ ги замоли граѓаните да не …

Прочитајте повеќе »

На изборите закажани за 3 април, српската опозиција ќе настапи обединета

Во Србија на 3 април ќе се одржат претседателски, парламентарни и локални избори, на коишто опозицијата ќе настапи обединето во коалиција „Обединета Србија“, јавува српскиот весник Данас.  Опозициски кандидат за иден српски претседател е Здравко Понош, генерал-потполковник на српската војска во пензија и поранешен началник на генералштабот. Носител на изборната листа …

Прочитајте повеќе »

Македонските Бугари ќе бидат дел од Уставот, се преговара за рокот

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред парламентот во Софија рече дека е договорено Бугарите да бидат впишани во Уставот на РС Македонија. За рокот кога тоа ќе се случи, се уште се преговара. Македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Ковачевски и Кирил Петков се договориле Бугарите да бидат впишани во Уставот на Република …

Прочитајте повеќе »