Балкан

Вести од Балканот

Српската војска во состојба на готовност поради ситуацијата на Косово

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља изјави дека полицијата почнала да го спроведува планот за автомобилите со српски регистерски таблички. Во истовреме, во Белград е соопштено дека претседателот Александар Вучиќ издал наредба српската армија да биде во состојба на готовност. Овој план – во три фази – ќе се …

Прочитајте повеќе »

Дојави за поставени 50 бомби на повеќе локации во Белград

Бројни дојави за бомби се пријавени денес за повеќе важни објекти во српската метропола, Белград. Оваа информација ја потврди и српското Министерстви за внатрешни работи за Еуроњуз на српски јазик. Електронски пораки со заканувачка содржнина испратени од наводна „Азовска античетничка бригада“, во кои е наведено дека се поставени бомби на 12 локации …

Прочитајте повеќе »

Србија: Контролираните медиуми ги блокираат реформите

Брисел долги години преговара со Србија за пристапување на земјата во ЕУ. Но, државно контролираните медиуми во Србија ја демонизираат ЕУ и ги спречуваат реформите што ги бара Западот. Ако им се верува на медиумите под контрола на владата во Србија, ситуацијата во оваа балканска земја денес е следна: Западот …

Прочитајте повеќе »

Проветрување на знаењето – лажните дипломи на рентген

Шест земји од регионот наскоро меѓусебно ќе ги признаат дипломите. Но, пред да го поминат филтерот на регионалната комисија, се повеќе се наметнува потребата најпрво за проветрување на дипломите на домашен терен. Шест земји од регионот наскоро ќе ги урнат висообразовните бариери со меѓусебно признавање на дипломите издадени од надлежна …

Прочитајте повеќе »

САД: Акциите за распад на БиХ би имале сериозни последици

Амбасадата на Соединетите држави во Босна и Херцеговина објави дека секоја акција што ќе се преземе со цел да се распадне Босна и Херцеговина ќе биде кршење на Дејтонскиот мировен договор и ќе имаат сериозни последици. „Изборните тела имаат одговорност да обезбедат интегритет на изборниот процес, вклучително и пребројување на …

Прочитајте повеќе »

„Турбината“ на ЕУ врти и за македонските енергетски потреби

Северна Македонија и земјите од Западен Балкан побараа помош, ЕУ експресно одговори со енергетски пакет. Дали „шесторката“ ќе добие помош од една милијарда евра? Што содржи пакетот за енергетска поддршка, со кој ЕУ ќе им помогне на земјите од Западен Балкан? Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, најави дека претседателката …

Прочитајте повеќе »

Следниот ЕУ самит за Западен Балкан ќе се одржи во Тирана, на 6 декември

Следниот самит на Европската унија посветен на Западен Балкан ќе се одржи на 6 декември во Тирана, соопшти синоќа на Твитер претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел нагласувајќи дека ова е потврда за европскиот ангажман во овој регион. „Следниот самит на ЕУ за Западен Балкан ќе го одржиме во Тирана …

Прочитајте повеќе »

Објавен составот на новата Влада на Србија

На чело на новата Влада на Србија ќе биде досегашната премиерка Ана Брнабиќ. Лидерот на социјалистите Ивица Дачиќ ќе биде министер за надворешни работи, како и шеф на Бирото за координација на безбедносните служби и прв вицепремиер. Министер за внатрешни работи ќе биде прогресивецот Братислав Гашиќ, кој беше поранешен шеф …

Прочитајте повеќе »