Балкан

Вести од Балканот

Објавени конечните резултати во Бугарија, победничката ГЕРБ речиси и нема шанси да формира влада

Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија, ги објави официјалните резултати од предвремените парламентарни избори во Бугарија што се спроведоа во неделата. Според нив најјаката парламентарна сила во 48-от парламент на Бугарија ќе биде „„Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ) партијата на поранешниот долгогодишен премиер на Бугарија, Бојко Борисов, со …

Прочитајте повеќе »

Како Румен Радев повторно ја посрамоти Бугарија

Одбивајќи да го поддржи целосниот текст на декларацијата за прием на Украина во НАТО, Радев само ги подгрева и ги зајакнува сомнежите дека Софија е тројанскиот коњ на Москва во НАТО и ЕУ, пишува Петар Чолаков. Бугарскиот претседател Румен Радев се изјасни против приемот на Украина во НАТО пред нејзиниот конфликт со Русија да …

Прочитајте повеќе »

Опозицијата во Република Српска на протест поради „изборна кражба“

Претставниците на опозициските партии во Република Српска за денеска најавија мирен протестен марш во Бања Лука поради, како што наведоа, изборна кражба на општите избори одржани во неделата. „Сакаме на мирен начин да покажеме дека не се согласуваме со изборна кражба и менување на изборната волја на граѓаните“, рече претседателот …

Прочитајте повеќе »

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Скандалозно пребројување на гласови на изборите во Република Српска е откриено само неколку часа по објавувањето на првичните изборни резултати од Централната изборна комисија, пренесува весникот Данас. Босанската телевизија БН била во посета на селото Крајишник, родното место на мајката на опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ. Во …

Прочитајте повеќе »

И Додик и Тривиќ прогласија победа во претседателската трка во Република Српска

И двајцата кандидати во трката за функцијата претседател на автономната Република Српска во Босна и Херцеговина денеска ја објавија својата победа на вчерашните избори. „Победив како претседател на Република (на Српска). Благодарам“, рече лидерот на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) и актуелен српски член на трипартитното претседателство Милорад Додик. Истото …

Прочитајте повеќе »

Партијата ГЕРБ на Борисов води на изборите во Бугарија

На четвртите парламентарни избори во рок од 18 месеци, ГЕРБ на екс-премиерот Бојко Борисов е најсилна политичка партија. Формирањето влада ќе биде тешко. Конзервативната партија на бугарскиот поранешен премиер Бојко Борисов е во водство по одржаните  парламентарни избори во Бугарија.  Според нецелосните резултати, партијата ГЕРБ на Борисов освоила околу 25 проценти …

Прочитајте повеќе »

Избори во БиХ – над 3,3 милиони гласачи бираат 518 функционери

Граѓаните од Босна и Херцеговина денеска гласаат на општите избори на кои бираат свои претставници на сите нивоа на власта – во државата, Федерацијата БиХ и Република Српска, односно треба да ја изберат следната влада, со мандат од четири години. Во седум часот беа отворени нешто повеќе од 5.900 избирачки …

Прочитајте повеќе »

Во Бугарија се гласа на четвртите парламентарни избори во помалку од две години

Во Бугарија денеска почна гласањето за четвртите парламентарни избори за помалку од две години, а главна тема пред доаѓањето на зимата е скокот на цените како последица на војната во Украина. Избирачките места беа отворени во 7:00 часот по локално време, а ќе бидат затворени во 20:00 часот, кога се …

Прочитајте повеќе »