Глобус

Вести од светот

Израел го прекрши меѓународното право со тенковско гранатирање во кое загина новинар, откриваат ОН

Израел го прекрши меѓународното право со тенковско гранатирање во кое загина новинар, откриваат ОН

Стрелањето кон цивили, во овој пример, јасно препознатливи новинари, претставува кршење на Резолуцијата 1701 на Советот за безбедност на ОН и меѓународното право, се вели во извештајот на УНИФИЛ Случајот во кој израелски тенк уби новинар на Ројтерс и рани шест други во Либан минатата година претставува прекршување на меѓународното …

Прочитајте повеќе »

Земјотрес со јачина од 5,4 степени во Црна Гора, почувствуван и во Македонија и регионот

Земјотрес со јачина од 5,4 степени во Црна Гора, почувствуван и во Македонија и регионот

Од црногорскиот завод подоцна информираа дека по главниот земјотрес, следувале уште 30 помали Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 4 часот ги разбуди граѓаните на Црна Гора, а беше почувствуван во повеќе држави во регионот. Црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија извести дека бил регистриран …

Прочитајте повеќе »

Анти-исламскиот популист Герт Вилдерс се откажа од премиерската позиција во Холандија поради немање доволно поддршка

Анти-исламскиот популист Герт Вилдерс се откажа од премиерската позиција во Холандија поради немање доволно поддршка

Одбивањето на потенцијалните коалиционери да прифатат некои од поекстремните ветувања на Вилдерс, веќе го принуди да се откаже од антиуставните мерки, вклучително и од забраната на џамии, Куранот и исламските шамии, како и од референдумот „Некзит“ (Nexit) за излегување од Европската Унија Герт Вилдерс, чија екстремно десничарска Партија на слободата …

Прочитајте повеќе »

Бајден и Трамп ги обезбедија претседателските номинации за изборите во ноември

Бајден и Трамп ги обезбедија претседателските номинации за изборите во ноември

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот претходник Доналд Трамп во вторникот (12 март) официјално ги обезбедија претседателските номинации на Демократската и Републиканската партија по одлучувачките победи во Џорџија, Мисисипи и државата Вашингтон. Сега трката за Белата куќа влегува во нова фаза. На партиските избори, Бајден освои повеќе од 1968 делегати …

Прочитајте повеќе »

Западен Балкан под ризик од меѓуетничко насилство во 2024, проценуваат американските разузнавачи

Западен Балкан под ризик од меѓуетничко насилство во 2024, проценуваат американските разузнавачи

Во годишниот извештај за глобалните закани на Разузнавачката заедница на Соединетите Држави, се наведува дека „Западен Балкан најверојатно ќе се соочи со зголемен ризик од локализирано меѓуетничко насилство во текот на 2024 година“. Во три кратки параграфи за Западен Балкан, документот наведува дека „националистичките лидери најверојатно ќе ги влошат тензиите …

Прочитајте повеќе »

ЕЕА: Климатските ризици ја загрозуваат безбедноста на храната, екосистемите, водните ресурси, здравјето на луѓето

ЕЕА: Климатските ризици ја загрозуваат безбедноста на храната, екосистемите, водните ресурси, здравјето на луѓето

Екстремните горештини, сушата, шумските пожари и поплавите што ги доживеавме во последниве години во Европа ќе се влошат, вклучително и во оптимистичкото сценарио за затоплување на климата и ќе влијаат на животните услови на целиот континент, се наведува во извештајот на Европската агенција за животна средина Европа е континентот кој …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Спас од небо

Фотографија на денот: Спас од небо

Војната во Појасот Газа влегува во петтиот месец со мали изгледи дека израелската воена операција ќе престане и оти ќе заврши страдањето на цивилното население во палестинската енклава. Хуманитарната ситуација во палестинското крајбрежје станува сѐ подраматична. Поради тоа, неколку земји со денови по воздушен пат доставуваат хуманитарна помош за настраданото цивилно население …

Прочитајте повеќе »

Ердоган сака да се повлече од политиката

ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави повлекување од политиката. Набљудувачите се скептични. Локалните избори во Турција на крајот март, според најавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, ќе бидат негови последни избори. Набљудувачите на ваквата изјава на 70-годишниот Ердоган гледаат со недоверба. Уште на изборите за претседател во мај 2023 година Ердоган …

Прочитајте повеќе »