Глобус

Бајден ќе ги врати САД во Парискиот климатски договор и ќе почне „отворање“ од ковид кризата

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, планира на неговиот прв работен ден во Белата куќа да потпише повеќе од 10 укази и наредби, меѓу кои и за враќање на САД во Парискиот климатски договор и прекин на забраната за патување од претежно муслимански земји, извести Си-ен-ен. Покрај другите одлуки со кои …

Прочитајте повеќе »

Бајден номинираше дипломати ветерани за највисоките државни функции

Новоизбраниот претседател на Соединетите Држави Џо Бајден ја номинираше ветеранката за надворешна политика на САД, Венди Шерман која беше клучен преговарач за нуклеарниот договор со Иран во 2015 година, за втората највисока позиција во Стејт департментот. Бајден исто така ја номинираше Викторија Нуланд, пензиониран службеник за надворешни работи, која беше …

Прочитајте повеќе »

Наследник на Меркел: Лашет, Мерц или Ретген?

Во 1994 година тројца мажи од Западна Германија во исто време ја започнаа кариерата во Бундестагот. Сега се противници во борбата за првото место во ЦДУ. Поглед наназад како дојдоа до тоа што се денес. Политика – тоа се биографии. Политичките кариери имаат свои кулминации и падови. Повеќе од десет …

Прочитајте повеќе »

Бајден: „Сега мора да дејствуваме!“

Тој сè уште не е на функција – но идниот претседател на САД не губи време: Џо Бајден во телевизиски говор го претстави својот предлог-пакет за помош во корона-кризата. Обемот: 1,9 билиони долари. Новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, претстави предлог стимулативен пакет, наведувајќи дека се потребни смели инвестиции за …

Прочитајте повеќе »

Отповикувањето на Трамп изгласано во Претставничкиот дом, конечниот збор е на Сенатот

По неколку часа парламентарна дебата, Претставничкиот дом односно долниот дом на Конгресот на САД ја изгласа резолуцијата за отповикување (импичмент) на претседателот Доналд Трамп на помалку од една седмица пред крајот на неговиот мандат. Резолуцијата, односно одлуката, го товари првиот човек на САД за „поттикнување бунт“ за неговиот говор минатата седмица, кој …

Прочитајте повеќе »

Можни „вооружени протести“ пред инаугурацијата на Бајден

Американските безбедносни служби предупредиле на можни „вооружени протести низ САД пред и за време на инаугурацијата на Џо Бајден за претседател, која е закажана за 20-ти јануари. Во дописот на ФБИ, до кој дошле некои американски медиуми, се вели дека такви протести се можни во сите 50 главни градови на …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора дозволи влез во земјата без задолжителен ПЦР тест

Од денеска е дозволен влез во Црна Гора без задолжителен ПЦР тест, изјави министерката за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ. Таа истакна дека епидемиолошката состојба во Црна Гора е подобрена и дека во овој момент 57.3 отсто од болничките капацитети се исполнет со ковид-пациенти, за разлика од претходно кога тој процент изнесувал …

Прочитајте повеќе »

Трамп, оди си од политичката сцена!

Четири години Доналд Трамп со лаги и „подбуцнувања” го подготвуваше упадот во Капитолот во Вашинтон. Со сите средства мора да се спречи тој повторно да се кандидира за претседател, коментира Инес Пол. Настаните од 6. јануари не беа никаков „испад”, ниту пак беа случајност. Тие беа неизбежна последица на четиригодишното …

Прочитајте повеќе »