Глобус

Буча: Мрачната деспотија не смее да победи

Светот е шокиран од грозните руски злострорства во текот на инвазијата врз Украина. Случајот со Буча покажува дека мир во Европа може да има само ако Русија си ги скрши забите на Украина, смета Еуген Тајзе. Буча, Ирпин, Хостомел, Мариупол, Тростјанец – пописот на украински места кои во очите на …

Прочитајте повеќе »

Орбан веќе нема да може како досега

Виктор Орбан победува веќе по петти пат. Фидес доби повеќе гласови отколку што и самата очекуваше. Притоа важна улога одигра војната во Украина. Сепак, Орбан нема да може да продолжи како досега, оценува Дора Дисери. Повторно се поставува прашањето: Како може Орбан и натаму да има толкава поддршка во Унгарија? …

Прочитајте повеќе »

Брисел или Москва, господине Вучиќ?

Стариот е нов претседател на Србија. Сега е важно што од тоа ќе направи Александар Вучиќ, кој сака да ја води земјата во ЕУ, но сепак е и натаму верен кон Москва. Коментар на Фолкер Вагенер. Дали некој очекуваше нешто друго? Не баш. Александар Вучиќ, џинот со „бејбифејс“, е победник на …

Прочитајте повеќе »

Литванија и Латвија ги намалуваат дипломатските активности со Русија

Литванија соопшти дека го протерала рускиот амбасадор и го отповикува својот врвен дипломат во Москва како одговор на извештаите дека руските сили убиле десетици цивили во украинскиот град Буча. „Литванија е во целосна солидарност со Украина и со украинскиот народ, кои се жртви на невидена агресија на Русија. Затоа го …

Прочитајте повеќе »

ОБСЕ: Изборите во Унгарија и Србија немале еднакви услови за натпревар

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопшти дека изборите викендов и во Србија и во Унгарија биле нарушени поради „отсуство“ на еднакви услови за натпревар. ОБСЕ смета дека во Унгарија гласањето било добро спроведено и понудило „различни“ алтернативи, но нејзината мисија од 312 набљудувачи од 45 земји открила …

Прочитајте повеќе »

ОН: Во Украина се забележани над 1.400 загинати цивили

Од почетокот на руската инвазија, Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН забележала 3.455 загинати и повредени цивили во Украина. Поточно, според извештајот, загинале вкупно 1.417 цивили, од кои 293 мажи, 201 жени, 22 девојчиња и 40 момчиња, како и 59 деца и 802 возрасни лица чиј пол сè уште …

Прочитајте повеќе »

Александар Вучиќ победи во прв круг, понеизвесно е во трката за градоначалник на Белград

Актуелниот претседател Александар Вучиќ успеа да освои нов претседателски мандат во првиот круг од изборите што вчера се одржаа во Србија. Според податоците од Републичката изборна комисија објавени утрово врз основа на 93,2 отсто преброени гласови, тој освоил 58,8 отсто од гласовите на претседателските избори, додека кандидатот на обединетата српска …

Прочитајте повеќе »

Виктор Орбан победи на изборите во Унгарија и освои двотретинско мнозинство во парламентот

Актуелниот премиер Виктор Орбан успеа да освои четврти мандат по ред на вчерашните парламентарни избори во Унгарија. По речиси 86 отсто од преброените гласови, неговата партија Фидеш успеа да го задржи дво-третинското мнозинство во унгарскиот парламент со освоени 135 места од вкупно 199, јавува Гардијан. Изборните резултати покажуваат дека 53,7 отсто …

Прочитајте повеќе »