Глобус

Договор за разговор: Засега крај на трговската војна помеѓу САД и Кина

Трговскиот конфликт помеѓу САД и Кина им штети не само на двете најголеми економии, туку и на остатокот од светот. Сега претседателите Трамп и Ши се договорија да разговараат. Патот за нов почеток на преговорите помеѓу САД и Кина за надминување на трговскиот конфликт е отворен. Американскиот претседател Доналд Трамп …

Прочитајте повеќе »

Унгарија го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Унгарија го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, соопштија од кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери кој денеска присуствувал на чинот на гласањето. На гласањето, сите 153 пратеници едногласно се изјасниле „за“. Џафери, на гласањето присуствуваше на покана на претседателот на Националното собрание на Унгарија, Ласло …

Прочитајте повеќе »

Демократијата во Турција е сѐ уште жива

На повторните избори за градоначалник на Истанбул, опозиционерот Екрем Имамоглу од Републиканската народна партија убедливо го победи Бинали Јилдирим од АКП. Тоа е победа на турската демократија, смета Еркан Арикан. Екрем Имамоглу од опозициската Републиканска народна партија не само што ја повтори, туку и ја зголеми предноста пред својот противкандидат …

Прочитајте повеќе »

На повторените локални избори, Ердоган по втор пат го загуби Истанбул

Како што јавуваат турските медиуми, кандидатот на опозицијата, Екрем Имамоглу е нов градоначалник на Истанбул. На денешните повторени избори тој освоил 54,03% од гласовите, додека за кандидатот на Ердоган, Бинали Јилдирим гласале 45,09% од избирачите. На изборите во март Имамоглу победи со 13.000 гласови разлика, резултат што Ердоган и неговата …

Прочитајте повеќе »

Албанија во демократска криза

Северна Македонија и Албанија не добија датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ. Причина е воздржаноста кон Албанија, која моментно се наоѓа во длабока демократска криза. Локалните избори во Албанија би требало да бидат одржани на 30 јуни, а се предвидуваат безредија. Најава за она што ќе следи можеше …

Прочитајте повеќе »

Албанија: секоја партија има сопствени криминалци?

Со поранешен министер на суд за шверц со дрога, со лидер на опозиција осомничен за перење пари и со стотици судии за примање митото, Албанија се бори против корупцијата. Таа пак, е најголемата закана за нејзините надежи за членство во ЕУ. Владата инсистира на тоа дека ниту една друга земја …

Прочитајте повеќе »

Нишани: Состојбата во Албанија e на критична точка

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани оцени дека недоразбирањата меѓу шефот на државата Илир Мета и премиерот Еди Рама во врска со локалните избори би можело да предизвика опасни состојби во државата. Според него, албанската интеграција во Европската Унија е блокирана, а главен виновник за ова е актуелната политика во Албанија …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Велосипедски автопат

Ова е првата делница од велосипедскиот автопат во германската покраина Хесен. Делницата е долга само четири километри, а широка четири метри, па сепак политичарите и сообраќајните експерти ја сметаат за пресврт во сообраќајот. Зашто, автопатот наменет само за велосипеди, ќе продолжи да се гради до 2022 година, ќе биде долг 30 …

Прочитајте повеќе »