Глобус

Видео: Моментот кога рускиот брод на крајбрежната стража, удира во украинскиот брод

Видео од моментот кога во Црното Море, бродот на руската крајбрежна стража удира во бродот на украинската морнарица. Малку подоцна, од рускиот брод бил отворен оган врз украинските бродови. Во инцидентот се заробени 3 украински бродови и 24 морнари, од кои тројца се повредени. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=5CrZOt6otLw

Прочитајте повеќе »

Украинската армија во полна борбена готовност

Откако Русија заплени три украински брода, тензиите меѓу Москва и Киев растат. Украинската војска е ставена во состојба на целосна борбена готовност. ЕУ и НАТО повикаа на воздржаност. Наредбата за ставање на украинската армија во полна борбена готовност е издадена по седницата на националниот Совет за безбедност, кој предложил воведување …

Прочитајте повеќе »

Студентски протести во Будимпешта против затворање на Соросовиот универзитет

Студентите сметаат дека нападот врз ЦЕУ е напад врз академската и образовната слобода, владеењето на правото, 1500-те едукатори и вработени на универзитетот, па дури и демократските основи на европските фондации. Неколку илјади студенти вчера протестираа на улиците на Будимпешта со барање да се подобрат академските слободи и ја повикаа тамошната …

Прочитајте повеќе »

30 дневен притвор за тројцата Срби осомничени за вмешаност во убиството на Оливер Ивановиќ

Основниот суд во Приштина им одреди денеска 30-дневен притвор на тројцата Срби кои беа уапсени вчера во Косовска Митровица поради наводна вмешаност во убиството на лидерот на косовската Граѓанска иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ. Притвор, по барање на Специјалниот суд на Косово, им е одреден на Марко Рошиќ, Недељко Спасојевиќ и …

Прочитајте повеќе »

Меј апелира за поддршка за Брегзит

Лидерите на 27 те земји членки на Европскаат Унија денеска ќе одржат вонреден самит во Брисел на кој треба да го усвојат договорот за повлекување на Велика Британија од членството во Унијата. Пред самиотот на Унијата британската премиерка Тереза Мај во јавноста излез со апел за поддршка за договорот. Во …

Прочитајте повеќе »

Во пожарите во Калифорнија 80 загинати и повеќе од 1.200 исчезнати

Бројот на исчезнати лица во големите пожари што ја зафатија Калифорнија од 8 ноември, ноќеска се искачи до повеќе од 1.200 луѓе, а бројот на загинати е 80, јавуваат медиумите од САД. Двата пожара што избија речиси истовремено се сметаат за најдеструктивните досега во оваа сојузна држава. Досега се идентификувани …

Прочитајте повеќе »

Српската опозиција прашува дали Вучиќ ѝ наредил на тајната полиција да го спроведе Груевски низ Србија?

Опозициското Движење на слободни граѓани, денеска ја праша српската власт каква улога имала во бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија и дали е точно дека претседателот Александар Вучиќ „незаконски ѝ наредил на Безбедносно-информативната агенција (БИА) тајно да го прифати Груевски и да го спроведе низ Србија“, затоа …

Прочитајте повеќе »

Стогодишнина од крајот на Првата светска војна – Макрон: Национализмот е предавство на патриотизмот!

Врне на денот од историскиот потпис на примирјето со кое се стави крај на Првата светска војна. Присутни речиси сите светски лидери. Рускиот претседател пристигна утринава, додека Трамп е во Париз од вчера. Бијат камбаните низ Париз и местата симбол на Првата светска војна низ Франција. Во точно 11 часот, …

Прочитајте повеќе »