Глобус

Опозицискиот протест во Тирана прерасна во насилство

Фрлање молотови коктели врз Владата, како и врз Парламентот и полицијата, по што се повредени најмалку 15 полицајци, е најкусиот биланс за синоќешниот протест на обединетата албанска опозиција во Тирана, кој е најнасилен досега. Претседателот Илир Метаповика на воздржаност и дистанцирање од насилни акти врз полицијата. И американската амбасада во …

Прочитајте повеќе »

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ од затворот во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа осудени на седум години затвор поради прекршување на Законот за државни тајни додека истражувале насилство врз малцинството Рохинџи се на слобода. По 500 дена поминати во затвор, двајцата беа ослободени со помилување од претседателот Вин Мјин заедно со уште 6.520 други затвореници. Новинарите беа уапсени …

Прочитајте повеќе »

Воен хеликоптер се урна во Венецуела, загинаа армиски старешини

Седуммина офицери загинаа во пад на хеликоптер во Венецуела. Несреќата се случила во близина на главниот град, Каракас, кога леталото удрило во планина. Како што е наведено во соопштението од Министерството за одбрана на Венецуела, хеликоптерот летал од Каракас во сојузната држава Кохедес, каде што се наоѓал претседателот Николас Мадуро. …

Прочитајте повеќе »

Кој посакува нова војна во Босна?

Најавата дека полицијата на Република Српска би можела да формира резервен состав поради мигрантската криза, е дочекана остро во Федерацијата БиХ. Во тоа се гледа создавање на паравојска и закана од нови судири. Прво со Дејтонскиот, а потоа и со низа други спогодби и закони, во БиХ е воспоставен баланс …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Очајот на Венецуела

Според организацијата за човекови права Венецуелска опсерваторија, една млада девојка го загубила животот од куршум во главата. Опозицијата сака да го зголеми притисокот врз Николас Мадуро и повика на штрајкови во земјата, кои постепено треба да се претворат во генерален штрајк. Во меѓувреме поради состојбата во Венецуела во конфронтација влегоа …

Прочитајте повеќе »

Петмина загинати во судар на автобус и камион во Србија

Пет лица загинаа а шест се повредени, во директниот судар на камион со приколица и автобус, на патот помеѓу Куршумлија и Прокупље, Србија. На лице место загинале двајцата возачи, како и уште две патнички во автобусот на „Ниш експрес“, кој целосно изгорел. Петтата жртва им подлегнала на повредите во Клиничкиот …

Прочитајте повеќе »

Прес конференција на Ангела Меркел и Емануел Макрон во Берлин (видео)

Видео од прес конференцијата на канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел и претседателот на Република Франција, Емануел Макрон со официјалниот превод на англиски јазик:

Прочитајте повеќе »

Омраза и прогон на христијаните во Азија

На светско ниво расте прогонот на христијаните, како и воопшто злоупотребата на религијата. По нападите во Шри Ланка експерти предупредуваат од спирала на омраза и можна меѓурелигиска војна. Нема простор да се пребираат зборови: „Христијаните актуелно се најшиканирана и најзастрашувана религиска заедница во светот. Во некои делови од светот постои …

Прочитајте повеќе »