Глобус

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, според грчките медиуми, Атина ќе ја префрли битката на меѓународно тло. Како што пишува атинска „Ифимерида“  сега кога веќе владата во Атина станала свесна …

Прочитајте повеќе »

На Самитот на ЦЕИ во Загреб, протест против Орбан

Пред хотелот „Еспланада“ во Загреб, каде се одржува самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), на кој што учествуваат премиерите на Унгарија, Албанија, Словенија, Македонија и Романија, поголема група демонстранти организираа протест против унгарскиот премиер Виктор Орбан. Протестантите истакнаа транспаренти на кои пишуваше: „Депортирајте го Орбан, а не мигрантите“ и „Смрди на …

Прочитајте повеќе »

Почина Џорџ Буш постариот

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот почина на 94-годишна возраст, соопшти во текот на ноќта преку Твитер портпаролот на семејството Буш. Џорџ Буш сениор беше претседател на САД од 1989 до 1993 година. Претходно, осум години беше потпретседател во времето на Роналд Реган. Џорџ Буш помладиот, кој со САД раководеше …

Прочитајте повеќе »

Словенечкиот премиер ги повика државните фирми да ги повлечат рекламите од медиуми што шират говор на омраза

Словенечкиот премиер Марјан Шарец ги повика сите компании во државна сопственост да размислат за повлекување на нивните реклами од медиуми што шират говор на омраза. – Вистина е дека слободата на медиумите и слободата на говорот се столбови на демократијата, но тоа не значи дека тие се неограничени – порача …

Прочитајте повеќе »

Видео: Моментот кога рускиот брод на крајбрежната стража, удира во украинскиот брод

Видео од моментот кога во Црното Море, бродот на руската крајбрежна стража удира во бродот на украинската морнарица. Малку подоцна, од рускиот брод бил отворен оган врз украинските бродови. Во инцидентот се заробени 3 украински бродови и 24 морнари, од кои тројца се повредени. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=5CrZOt6otLw

Прочитајте повеќе »

Украинската армија во полна борбена готовност

Откако Русија заплени три украински брода, тензиите меѓу Москва и Киев растат. Украинската војска е ставена во состојба на целосна борбена готовност. ЕУ и НАТО повикаа на воздржаност. Наредбата за ставање на украинската армија во полна борбена готовност е издадена по седницата на националниот Совет за безбедност, кој предложил воведување …

Прочитајте повеќе »

Студентски протести во Будимпешта против затворање на Соросовиот универзитет

Студентите сметаат дека нападот врз ЦЕУ е напад врз академската и образовната слобода, владеењето на правото, 1500-те едукатори и вработени на универзитетот, па дури и демократските основи на европските фондации. Неколку илјади студенти вчера протестираа на улиците на Будимпешта со барање да се подобрат академските слободи и ја повикаа тамошната …

Прочитајте повеќе »

30 дневен притвор за тројцата Срби осомничени за вмешаност во убиството на Оливер Ивановиќ

Основниот суд во Приштина им одреди денеска 30-дневен притвор на тројцата Срби кои беа уапсени вчера во Косовска Митровица поради наводна вмешаност во убиството на лидерот на косовската Граѓанска иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ. Притвор, по барање на Специјалниот суд на Косово, им е одреден на Марко Рошиќ, Недељко Спасојевиќ и …

Прочитајте повеќе »