Глобус

Приврзаници на чешкиот претседател Земан ги нападнаа новинарите по изборната победа

Чешката полиција поведе истрага откако редарите и симпатизерите на чешкиот претседател Милош Земан ги нападнаа новинарите во неговиот изборниот штаб по победата во вториот круг од претседателските избори во земјата. Редарите и симпатизерите синоќа со тупаници ги напaднаа акредитираните новинари, турнаа и скршија камера на чешката приватна телевизија „ТВ Нова“ …

Прочитајте повеќе »

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални приведен за време на протест во Москва

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални денеска е приведен во Москва за време на протестите на неговите приврзаници кои повикуваат на бојкот на претседателските избори во март, јавуваат светските агенции. Навални ги повика своите приврзаници да продолжат со протестите и покрај неговото приведување. „Ме приведоа. Тоа не значи ништо, не излеговте …

Прочитајте повеќе »

Стратегијата за проширување на ЕУ ќе биде презентирана на 6 февруари

Стратегијата за проширување на Европската Унија наречена „Уверлива перспектива за проширување на земјите од Западен Балкан“ ќе биде презентирана на 6 февруари за време на пленарната сесија на Европскиот парламент во Стразбур. Како што објави порталот „Еуропијан Вестерн Балканс“, колеџот на Европската комисија со кој ќе претседава претседателот на Комисијата Жан …

Прочитајте повеќе »

Северна Кореја ќе испрати 22 спортисти на ЗОИ во Јужна Кореја

Меѓународниот олимписки комитет соопшти дека спортистите од Јужна и од Северна Кореја заедно ќе маршираат на свечената церемонија на отворањето на претстојната Зимска Олимпијада во Пјонгјанг. ИОК, по вчерашниот состанок во Лозана со олимпските и државните претставници од двете земји, наведе и дека Северна Кореја на Зимските олимписки игри во …

Прочитајте повеќе »

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на хотелот во Кабул

Одговорноста за синоќешниот напад врз хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул ја презедоа талибанците. Во нивното образложение се вели дека пет напаѓачи со самоубиствени појаси барале странци и припадници на авганистанската власт. Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид изјавил дека бунтовниците првично планирале хотелот да го нападнат во четвртокот вечерта, но нападот се …

Прочитајте повеќе »

Тероризмот повеќе не е во безбедносниот фокус на САД, туку Русија и Кина

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис изјави дека натпреварот помеѓу големите сили, а не тероризмот, е сега во фокусот на американската одбранбена стратегија, пренесува „Би-би-си“. Зборувајќи во Вашингтон, Матис рече дека САД се соочуваат со „растечки закани од ревизионистичките сили, како што се Кина и Русија“, кои сакаат да …

Прочитајте повеќе »

Турција почна со гранатирање на курдската енклава Африн во Сирија

Турската артилерија денеска почна со гранатирање на регионот Африн во северозападна Сирија, со што Анкара и официјално ја почна кампањата против курдската милиција во ова подрачје, јавуваат светските агенции. Курдската команда соопшти дека турските сили истрелале околу 70 гранати на курдските села. Прекуграничниот напад следи по неколкудневните закани на турскиот …

Прочитајте повеќе »

УНИЦЕФ: Во Јемен страдале или биле повредени 5.000 деца

УНИЦЕФ соопшти дека како последица од војната во Јемен страдале или биле повредени околу 5.000 деца додека 1,8 милиони се прегладнети. Во извештајот на УНИЦЕФ наведено е дека речиси два милиони деца не одат во училиште од почекот на конфликтот во Јемен кој изби во март 2015 година. Речиси половина …

Прочитајте повеќе »