Глобус

Вести од светот

Три вакцини обезбедуваат високо ниво на заштита од корона вирус

AstraZeneca соопшти дека клиничките испитувања за нивната вакцина за Ковид-19 во Британија и Бразил покажале „висока ефикасност во спречување на Ковид-19“ без „хоспитализации или сериозни случаи на болеста“ кај сите волонтери. Англиската фармацевтска компанија тестираше два начина на дозирање. Едниот има ефикасност од 90% додека другиот од 70%. „Ќе се …

Прочитајте повеќе »

Избори во БиХ: Мала револуција

Владеачките партии во БиХ загубија на локалните избори во Сараево, Бања Лука, Тузла, Зеница, Бијељина… Мала револуција со помош на гласачко ливче во големите градови. Според аналитичарите, тоа е казна за корупцијата. Победата на кандидатот на Партијата за демократски прогрес (ПДП), Драшко Станивуковиќ, кој имаше поддршка од низа опозициски партии, …

Прочитајте повеќе »

Џо Бајден е 46 претседател на САД

Демократот Џо Бајден го победи актуелниот претседател Доналд Трамп за да стане 46 претседател во историјата на САД. Трамп се огласи со соопштение во кое не го признава поразот. Славје на улиците во повеќе градови во САД. По тридневна несигурност поради долгото броење на гласовите од изборите, 77-годишниот Бајден конечно го премина …

Прочитајте повеќе »

СЕ БРОЈАТ ПОСЛЕДНИТЕ ГЛАСОВИ, СВЕТОТ ГО ОЧЕКУВА НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ШТО ЌЕ СЕДНЕ ВО БЕЛАТА КУЌА

САД влегуваат во самиот финиш на пребројувањето на гласовите на претседателските избори што се одржаа на 3 ноември. Кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден води според бројот на освоени гласови во четири од шесте држави во кои сè уште се бројат гласовите, кои би му овозможиле да го зголеми бројот …

Прочитајте повеќе »

Бајден оптимист, Трамп сѐ пожесток

доналд трамп

Трамп ги обвини Демократите дека сакаат „му го украдат изборот“, неколку американски телевизии го прекинаа преносот од обраќањето на претседателот во Белата куќа, заради проверка на изнесените евентуално лажни информации. Продолжува неизвесноста во трката за избор на претседател во САД. Демократскиот кандидат Џо Бајден е близу до победа во сојузните …

Прочитајте повеќе »

Тачи во Хаг- некој вид олеснување

Политички потрес на Косово: Тачи, Весели и Селими се во Хаг. Како реагираат на тоа во Србија, дали судењето на косовските лидери ќе придонесе за процесот на помирување и како тоа ќе влијае на дијалогот Белград-Приштина? Обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весели и Реџеп Селими пред Специјалниот суд во Хаг …

Прочитајте повеќе »

Со победата во Мичиген и Висконсин, Бајден сè поблизу до Белата Куќа, но пребројувањето сè уште трае

Претседателскиот кандидат на Демократската партија во САД, Џо Бајден, според неофицијалните резултати, победи во уште две клучни држави – Висконсин и Мичиген. Една од можностите за гласање на изборите во САД, традиционално предвидува и гласање преку пошта. Голем број гласачи оваа година го одбраа токму овој начин на гласање како …

Прочитајте повеќе »

Терористички напад во Виена – 4 загинати, 17 повредени, полицијата трага по еден од напаѓачите

Најмалку 4 лица загинаа, а 17 се повредени во терористичкиот напад што вчера вечер се случи во Виена. Еден од напаѓачите е убиен од австриската полиција, додека останатите тројца биле случајни минувачи во Виена. Пукањето се случило на шест различни локации во центарот на главниот град, јавува Би-би-си. Австриската полиција …

Прочитајте повеќе »