Глобус

Вести од светот

Белорусија: Како функционира пропагандата на Лукашенко?

Од почетокот на протестите во Белорусија сѐ повеќе новинари од државни медиуми даваат откази, ги заменуваат руски новинари. Што критикуваат и како функционира пропагандната машина во земјата? ДВ разговараше со дел од нив. Притисокот врз критичките новинари во Белорусија продолжува да се зголемува. За време на протестите беа уапсени голем …

Прочитајте повеќе »

Словенија ги лансираше своите први сателити во вселената

Првите сателити на Словенија, NEMO-HD и TRISAT, беа лансирани во вселената во четвртокот со ракетата Вега ВВ16, информираат од словенечкото Министерство за економија. Европската вселенска агенција ја лансираше ракетата Вега од Француска Гвајана носејќи во орбитата 53 сателити од 21 клиент од 13 земји, се вели во соопштението на Министерството. …

Прочитајте повеќе »

Преголема Црна Гора или премала Србија?

Владејачката Демократска партија на социјалистите претрпе големи загуби на парламентарните избори во Црна Гора. Сега партијата на претседателот Мило Ѓукановиќ мора да стравува од губење на власта.   Земја меѓу Истокот и Западот? Верен сојузник за ЕУ и НАТО? Игралиште на еден автократ и неговото семејство? За Црна Гора може …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора: Тесно мнозинство за опозицијата

Демократската партија на социјалисти на Ѓукановиќ, која три децении управува со земјата, првпат ги загуби изборите. Но, опозицијата има тесно мнозинство кое треба да се преточи во коалиција. Во Никшиќ дојде до инцидент. Прелиминарните податоци на набљудувачите од Центар за мониторинг и истражување (ЦЕМИ) покажуваат дека владејачката Демократска партија на …

Прочитајте повеќе »

Во светот скоро 25 милиони заразени од коронавирус

Бројот на случаи на коронавирус ширум светот се ближи да надмине 25 милиони, според извештаите на новинските агенции, при што бројот на новозаразени забрзано расте во Индија. Регистрирани се повеќе од 840.000 смртни случи во целиот свет, според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс кој покажуваат дека вкупниот број на случаи …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора: Неизвесни избори и страв од инциденти

Граѓаните на Црна Гора во недела гласаат на парламентарните избори. Се стравува дека и власта и опозицијата би можеле да прогласат победа и да се повтори сценариото на „државниот удар“ од изборите во 2016. Изборите во демократските општества по дефиниција се „празник на демократијата“, но во Црна Гора одамна се …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Цел Париз под маска

Поради забрзаниот раст на нови случаи на Ковид-19, од денеска на целата територија на францускиот главен град важи обврска за носење на заштитна маска на отворено. Досега, носењето на маската на отворено беше задолжително само во делови на Париз, кои беа прогласени за „црвени зони“ поради високиот број на инфекции …

Прочитајте повеќе »

Ново потенцијално буре барут во Европа

Грција и Турција спорат за резервите на природен гас во Средоземното море. Турција бара ревизија на правата за користење, но е соочена со спротиставена коалиција. Европската Унија е во тешка посредничка позиција. Во август еден турски и еден грчки воен брод опасно си се доближија во источниот дел на водите …

Прочитајте повеќе »