Глобус

Вести од светот

Кавгата за вакцините се разгорува уште повеќе

ЕУ и самата нема доволно вакцини, па сепак извезе 34 милиони дози во светот, меѓу другото и во Велика Британија. Истовремено, европратениците ја обвинуваат Велика Британија дека спречува извоз на вакцини на АстраЗенека. Конфликтот помеѓу ЕУ и Велика Британија се разгоре на викендот: во отворено писмо претседателот на Советот на …

Прочитајте повеќе »

Десет години по нуклеарната катастрофа во Фукушима

На 11 март 2011 година земјотрес предизвика седум метарски бранови крај брегот на Пацификот кај Јапонија. Цунамито ја уништи нуклеарката во Фукушима. Десет години подоцна, регионот ни од далеку не е вратен во нормала. Во земјотресот од 11 март 2011 година прво беа уништени електричните доводи за струја, а потоа …

Прочитајте повеќе »

Меѓународните новинарски организации реагираат на црната кампања на српските власти против КРИК

Црната кампања која ја започнаа провладините таблоиди во Србија против редакцијата на КРИК доведе до реакција на меѓународните новинарски организации. Невистинитите поврзувања на новинарите од овој критички медиум кон властите во Белград со криминалната група на неодамна уапсениот Вељко Беливук претставуваат бесрамна и опасна кампања, јавува КРИК.рс. Европската федерација на новинари …

Прочитајте повеќе »

Олабавување во Бугарија и Хрватска, во Црна Гора и Грција нови мерки против ковид-19

Во Бугарија од денеска повторно се отворени за посетители угостителските објекти и објектите за забава во периодот од 6 до 23 часот, со исклучок на дискотеките, пијано баровите и ноќните барови, соопшти Министерството за здравствена заштита. Условите се локалите да се исполнети најмногу до половина од просторот, на маса да …

Прочитајте повеќе »

Трамп не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за претседател на САД во 2024 година

доналд трамп

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп навести можна кандидатура за претседател на претседателските избори во САД во 2024 година. Во својот говор на Конференцијата за конзервативна политичка акција во Орландо, Флорида Трамп ги демантираше гласините дека планира да формира нова партија. „Јас ќе продолжам да се борам на вашата страна. Не …

Прочитајте повеќе »

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

Почина долгогодишниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ откако лекарите во загрепската болница „Свети Дух“ ноќеска не успеале да му го спасат животот. Тој бил примен со влошена здравствена состојба, предизвикана од срцев удар. Веста ја потврдија и градските власти кои изразија жалење за починатиот градоначалник. „Со длабока тага ги известуваме …

Прочитајте повеќе »

Од ковид-19 почина балканската ѕвезда Ѓорѓе Балашевиќ

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ денеска почина во Клиничкиот центар Војводина во Нови Сад, јавуваат весникот „Данас“ и Радио-телевизија Србија. Тој пред неколку дена бил примен на Инфективната клиника со воспаление на белите дробови предизвикано откако бил заразен со корона вирусот. Лекувањето го започнал во домашни услови, а откако му се влошила состојбата, …

Прочитајте повеќе »

Хрватска и Словенија делумно ги олеснуваат епидемиолошките мерки, Бугарија ќе чека до 1 март

Хрватска и Словенија денеска ги олабавуваат строгите епидемиолошки мерки изречени поради влошувањето на состојбата и зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот. Во Хрватска од денеска на угостителите им се овозможува продажба на храна и разни пијалоци за носење, се отвораат фитнес центрите и теретаните, како и детските  игротеки …

Прочитајте повеќе »