Глобус

Вести од светот

Во Белград седница на Советот за национална безбедност за Косово

Во Белград се одржува седница на Советот за национална безбедност, која српскиот претседател Александар Вучиќ ја свика по акцијата на полицијата на северот на Косово и апсењето Срби. Вучиќ претходно нареди ставање на сите единици на Армијата на Србија во состојба на целосна борбена готовност. Тој ја предупреди Европската унија …

Прочитајте повеќе »

Европски избори: партиите од центарот губат позиции

Најголемо изненадување на европските избори е големата излезност. Околу 51% од 420 милиони гласачи во ЕУ го дадоа својот глас. Тоа се осум проценти повеќе во споредба со последните избори од пред пет години. Протести против климатската политика, ученици кои штрајкуваат и потребата да се одбрани ЕУ од евроскептиците и …

Прочитајте повеќе »

Европски избори со гласачко ливче од еден метар

Европските избори во Германија почнаа, а право на глас имаат над 65 милиони избирачи. Гласачкото ливче е долго речиси еден метар. Германските избирачи денеска ќе донесат одлука кој ќе ги претставува во Европскиот парламент. Германија има 96 места во ЕП. Гласачкото ливче е долго речиси еден метар. На него стојат …

Прочитајте повеќе »

Српските опозициски партии се обединуваат

Демократската партија (ДС) на Зоран Лутовац, Заедно за Србија (ЗЗС) на Небојша Зеленовиќ и Социјалдемократската партија (СДС) на поранешниот српски претседател Борис Тадиќ денес се обединија во единствена ДС. Трите партии го објавија обединувањето на собирот во Белград под слоганот “Демократи заедно”. Усвоена е Декларација за заедничка борба за европските …

Прочитајте повеќе »

Австрискиот претседател предложи избори во септември

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен, повика на нови избори во септември, поради политичкиот скандал со објавеното видео кое покажа дека заменик-канцеларот на земјата нуди коруптивен договор на наводен руски добротвор во замена за политички придобивки. Претседателот Александар ван дер Белен, денеска, рече дека изборите треба да се одржат …

Прочитајте повеќе »

Избегната катастрофа, авион слета без предните тркала (видео)

Авион на компанијата „Мјанмар нешенел ерлајнс“, принудно слетал на меѓународниот аеродром во Мандалеја користејќи ги само задните тркала поради проблем со предниот трап. Во авионот имали 82 патника и членови на екипажот. Непосредно пред слетувањето пилотот пријавил дека има проблеми и оти леталото ќе го приземји само на задните тркала.

Прочитајте повеќе »

Опозицискиот протест во Тирана прерасна во насилство

Фрлање молотови коктели врз Владата, како и врз Парламентот и полицијата, по што се повредени најмалку 15 полицајци, е најкусиот биланс за синоќешниот протест на обединетата албанска опозиција во Тирана, кој е најнасилен досега. Претседателот Илир Метаповика на воздржаност и дистанцирање од насилни акти врз полицијата. И американската амбасада во …

Прочитајте повеќе »

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ од затворот во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа осудени на седум години затвор поради прекршување на Законот за државни тајни додека истражувале насилство врз малцинството Рохинџи се на слобода. По 500 дена поминати во затвор, двајцата беа ослободени со помилување од претседателот Вин Мјин заедно со уште 6.520 други затвореници. Новинарите беа уапсени …

Прочитајте повеќе »