Глобус

Вести од светот

Фотографија на денот: Бебето од Кабул

Бебето, кое во Кабул преку ѕид со бодликава жица им беше предадено на американските војници, е повторно со својот татко. Бебето било префрлено преку ѕидот со бодликава жица поради тоа што било болно, се вели од Пентагон. „Родителот ги молел војниците да се погрижат за детето, затоа што бебето било …

Прочитајте повеќе »

Зошто тајните служби потфрлија во Авганистан?

Ни германската БНД, ниту другите тајни служби очигледно не го предвидоа брзиот победнички поход на талибанците. Зошто? Околу тоа нема речиси никакви официјални информации, па дотолку повеќе се шират шпекулации. БНД е германска цивилна и воена тајна служба задолжена за странство. „БНД има задача да собира и обработува информации од …

Прочитајте повеќе »

Талибанците влегуваат по домови и бараат соработници на НАТО и на досегашната влада на Авганистан

Според документ од Обединетите Нации, Талибанците во Авганистан ги засилиле своите потраги по луѓе што работеле за силите на НАТО и на доскорешната влада на Авганистан. Милитантите одат од врата на врата за да ги најдат луѓето од списоците и се закануваат на нивните семејства, пренесува Би-Би-Си. Од преземањето на контролата …

Прочитајте повеќе »

Милијардите долари од Кабул и талибанците

Според информации на американски инсајдер, талибанците немаат пристап врз средствата на Авганистанската централна банка во САД. Таму авганистанската влада во бегство ги депонираше своите резерви во злато, и не само тоа. Радикално-исламистичките талибанци со зачудувачка брзина ја презедоа власта во Авганистан. Но, тешко дека со истото темпо новите владетели на …

Прочитајте повеќе »

ГЕРБ го врати мандатот за влада, Бугарија оди кон третите избори во половина година

Поранешната владејачка бугарска политичка партија ГЕРБ денеска не се нафати да формира нова влада на многу необичен начин. Тие прво во партиското седиште, само за своите избирачи, ги презентираа имињата на предвидените министри кои би влегле во новата коалициска влада со Сојуз на демократските сили (СДС), а половина час подоцна, …

Прочитајте повеќе »

Талибанците најавија општа амнестија

Како ќе изгледа владата на Авганистан по преземањето на власта од страна на талибанците сѐ уште не се знае. Тие најавија амнестија за службениците и тврдат дека жени во владата се добредојдени. Радикално исламистичките талибанци им понудија амнестија на сите вработени во владини институции во Авганистан. Исламистите бараат од службениците …

Прочитајте повеќе »

Нов Зеланд поради еден нов случај на ковид-19 спроведе целосен тридневен карантин

Поради само еден нов случај на ковид-19, прв во последните половина година, од полноќ цел Нов Зеланд ќе биде во строг локдаун, односно карантин, јавија новозеландските медиуми. Случајот е откриен во најголемиот новозеландски град, Окленд, кој ќе биде „затворен“ цели седум дена. Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн рече оти случајот е …

Прочитајте повеќе »

Хаос во Авганистан

На аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул, поради огромниот број луѓе кои сакаат да ја напуштат земјата, владее целосен хаос. Очајот на луѓето кои се обидуваат да се качат на некој од авионите кои полетуваат од Кабул, оди дотаму што тие дури излегуваат и на пистата со надеж дека авионите …

Прочитајте повеќе »