Глобус

Вести од светот

Најмалку 36 лица повредени на вчерашните протести во Србија, обвинувања за бруталност од двете страни

Најмалку 36 лица се повредени на вчерашните протести во Србија, меѓу кои се и лидерите на опозициските партии „Двери“ и „Движењето на слободни граѓани“, Бошко Обрадовиќ и Сергеј Трифуновиќ, јавуваат српските медиуми. Телевизијата „Н1“ јавува дека Обрадовиќ бил повреден во судирите меѓу полицијата и демонстрантите пред српскиот парламент, додека Трифуновиќ …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Закажан нов протест за попладне, полицијата доцна синоќа ги растера демонстрантите од центарот на Белград

Полицијата во Белград успеа да ги растера утрово демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека повторно може да биде воведен полициски час поради порастот на бројот на заразени од новиот коронавирус. Во интервенцијата полицијата користеше специјални сили за разбивање демонстрации, полицајци на коњи, …

Прочитајте повеќе »

Белингкет: Руските обиди за влијание во Северна Македонија

Во текст насловен „Russian interference in North Macedonia: A View Before the Elections“ (Руското мешање во Северна Македонија: Еден поглед пред изборите“, објавен од познатиот портал за истражувачко новинарство „Bellingcat“ (Белингкет), а напишан од авторот Јордан Цалов, со поддршка од Journalismfund.eu, се изнесуваат голем број информации и се разработуваат руските влијанија врз донесувањето …

Прочитајте повеќе »

Убедлива победа на ХДЗ на изборите во Хрватска

На парламентарните избори во Хрватска, владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на актуелниот премиер Андреј Пленковиќ оствари убедлива победа, а нејзиниот најголем ривал, коалицијата Рестарт, предводена од Социјалдемократската партија (СДП), доживеа фијаско, објави Индекс.хр. Според резултатите на Државната изборна комисија, врз основа на обработени 86 отсто од избирачките места, ХДЗ …

Прочитајте повеќе »

Путин со „сталинистичка“ одбрана на договорот Молотов-Рибентроп

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис …

Прочитајте повеќе »

Бројот на невработени во мај во ЕУ се зголемил на 14.366.000 како последица на ковид-19

Стапката на невработеност во 19 држави на ЕУ кои го користат еврото како валута, во мај годинава изнесуваше 7,4 отсто, за 0,1 процентен поен повеќе од април, иако националните влади користат активни програми за поддршка на пазарот на трудот и за задржување на работните места, со цел ублажување на последиците …

Прочитајте повеќе »

ЦРТА: Изборите во Србија со минимални стандарди, демократијата – загрозена (видео)

Парламентарните избори во Србија во јуни по квалитетот и по изборот на денот за избори, но пред сè по севкупниот изборен процес, се најлошите избори што Граѓанската организација Центар за истражување, транспарентност и отчетност (ЦРТА) од Србија досега ги набљудувала од 2016 година наваму, соопшти организацијата. Нејзината набљудувачка мисија, која се …

Прочитајте повеќе »

Сомнежи дека Србија ги лажирала бројките на починати од Ковид-19

Бројот на жртви од коронавирусот во Србија е многукратно повисок од оној кој го пријавиле тамошните здравствени власти, открива истражување на БИРН. Заклучно со 1 јуни годинава, во таа земја биле официјално пријавени 244 жртви од Ковид-19, но вистинската бројка е далеку повисока и изнесува 632 лица, објави БИРН повикувајќи се на …

Прочитајте повеќе »