Глобус

Вести од светот

Почина Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ

Вчера во Русија, во 76 година од животот, почина Мирјана Марковиќ, сопругата на некогашниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ. Мирјана Марковиќ живееше во Русија од 2003 година. Според информациите од белградските медиуми, во последните неколку години таа имала повеќе операции. Во тешка здравствена состојба, последните 7 денови …

Прочитајте повеќе »

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ги мина изминатите седум години без да излегува надвор. Тој побара азил поради обвинувања за силување во Шведска, кои подоцна беа отфрлени. Асанж тврдеше дека овие обвинувања …

Прочитајте повеќе »

Рокот за Брегзитот продолжен до 31 октомври

Британската премиерка Тереза Меј и лидерите на Европската унија се согласија да го продолжат рокот за Брегзитот до 31 октомври. По вонредниот самит на Европската унија, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека станува збор за „флексибилно проширување“, односно „дополнителни шест месеци за Британија да најде најдобро можно решение“. …

Прочитајте повеќе »

Поранешни разузнавачи осудени за убиството на српскиот новинар Чурувија

Судот во Белград им изрече 30 годишна затворска казна на четворица поранешни разузнавачи за убиството во 1999 година на истакнатиот новинар Славко Чурувија, кој го критикуваше поранешниот претседател на Србија Слободан Милошевиќ. Чурувија, сопственик и уредник на два независни весници во тоа време, беше застрелан пред својот дом во Белград …

Прочитајте повеќе »

Долниот дом на британскиот парламент гласаше за одлагање на Брегзит

Експресно гласање во британскиот парламент: во само еден ден беа завршени сите три читања на предлогот за одлагање на Брегзит. Сега треба да се гласа и во Горниот дом на парламентот На крајот едни наспроти други стоеја 313 „да“ и 312 „не“, односно предлог законот за одлагање на Брегзит помина …

Прочитајте повеќе »

Поранешниот хрватски премиер Санадер осуден на 4 и пол години затвор

Хрватскиот Врховен суд денеска правосилно го осуди поранешниот премиер на земјата и претседател на Хрватска демократска заедница, Иво Санадер на 4 и пол години затвор под обвинение за примање и давање мито во случајот „Планинска“. Санадер е осуден дека примил над 2 милиони евра од Стјепан Фиолиќ, чија фирма ја …

Прочитајте повеќе »

Лондон: Трета среќа за Брегзит?

Британската влада денеска ќе организира трето гласање за планот на Тереза Меј за Брегзит- но без политичката декларација. Спикерот на парламентот го одобри гласањето, но прашање е дали Владата има гласови? Барањето на британската премиерка Тереза Меј да се одржи и трето гласање за нејзиниот планза излегување од ЕУ е одобрен. …

Прочитајте повеќе »

Европскиот парламент ги одобри новите правила за авторските права за интернет

Европскиот парламент денеска со 348 гласови „за“, 274 „против“ и 36 воздржани изгласа нова директива со која се заоструваат правилата за содржините на интернет и се наметнуваат многу построги одредби за интернет гигантите. Интернет-платформите ќе сносат одговорност за содржините што корисниците ги закачуваат, а ќе се води многу построга контрола …

Прочитајте повеќе »