Глобус

Вести од светот

Црна Гора дозволи влез во земјата без задолжителен ПЦР тест

Од денеска е дозволен влез во Црна Гора без задолжителен ПЦР тест, изјави министерката за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ. Таа истакна дека епидемиолошката состојба во Црна Гора е подобрена и дека во овој момент 57.3 отсто од болничките капацитети се исполнет со ковид-пациенти, за разлика од претходно кога тој процент изнесувал …

Прочитајте повеќе »

Трамп, оди си од политичката сцена!

Четири години Доналд Трамп со лаги и „подбуцнувања” го подготвуваше упадот во Капитолот во Вашинтон. Со сите средства мора да се спречи тој повторно да се кандидира за претседател, коментира Инес Пол. Настаните од 6. јануари не беа никаков „испад”, ниту пак беа случајност. Тие беа неизбежна последица на четиригодишното …

Прочитајте повеќе »

Конгресот ќе гласа резолуција за отпочнување постапка за импичмент на Трамп

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, демократката Ненси Пелоси, најави дека оваа недела во долниот дом на Конгресот ќе се гласа за резолуцијата со која Мајк Пенс и американската влада ќе се повикаат да го сменат претседателот Трамп, пред да се покрене постапката за импичмент. Амандманот 25 од американскиот …

Прочитајте повеќе »

Конгресот го потврди изборот на Бајден, Трамп вети уредно предавање на власта

Конгресот дефинитивно и неотповикливо го потврди изборниот резултат и победата на Бајден. Тоа не можеше да го спречи ни насилната толпа на поддржувачи на Трамп, кој преку Твитер вети мирно предавање на власта. По насилниот упад во Капитол, Конгресот во раните утрински часови ја потврди победата на Демократот Џо Бајден …

Прочитајте повеќе »

Построго во локдаунот, молиме!

Локдаунот во Германија ќе биде продолжен и заострен. Дали е тоа доволно? Многу месеци се потрошени на млака стратегија и тоа сега се удира од глава, оценува Сабине Кинкарц. Во ноември имаше делумен локдаун, во декември малку поостар локдаун, но со исклучоци. Сега, во јануари, сите вџашено констатираат дека бројот …

Прочитајте повеќе »

„Криминален и опасен“: Револт по телефонскиот повик на Трамп во Џорџија

Во медиумте објавениот исечок од снимен разговор во кој американскиот претседател во заминување од државниот секретар на Џорџија бара да го промени тамошниот резултат од претседателските избори, ја вжешти политичката клима пред смената на власта во Вашингтон. Идната потпретседателка Камала Харис поради телефонскиот разговор го обвини Доналд Трамп за „дрска …

Прочитајте повеќе »

Во Хрватска Ден на жалост

Денеска во Хрватска е Ден на жалост, во чест на жртвите во земјотресот од 29 декември. Во земјотресот загинаа 7 лица и беше причинета голема материјална штета. Денот на жалост се одбележува со задолжително истакнување на државното знаме на половина копје, на сите згради на државните органи и тела на …

Прочитајте повеќе »

Зелено светло за вакцината на АстраЗенека

По дозволата за вакцината на Бионтек и Фајзер, Велика Британија даде зелено светло и за вакцината на АстраЗенека. Вакцинирањето со неа ќе почне веќе на почетокот на јануари. Велика Британија даде дозвола за вакцината на фармацевтската компанија АстраЗенека. Британската агенција за лекови даде зелено светло, соопшти Министерството за здравство во …

Прочитајте повеќе »