Глобус

Вести од светот

Мутираниот коронавирус од Велика Британија „долета“ и во Германија

Германските власти во четвртокот го потврдија присуството на новиот сој на коронавирус на германско тло, со што ги засилија стравувањата дека тој може да започне да се шири надвор од Велика Британија и од Јужна Африка. Жена која долета од лондонскиот аеродром Хитроу оваа недела беше позитивна на аеродромот во …

Прочитајте повеќе »

Франција во шок и тага по убиството на тројца полицајци

Во драматичен обид за спасување на жена од партнерот-насилник тројца полицајци беа убиени а уште еден ранет од страна на насилникот. Нападот предизвика тага, а изрази на сочувство пристигнаа од самиот врв на државата. Во вооружена престрелка која се случи ноќеска по полноќ во централна Франција се убиени тројца полицајци, …

Прочитајте повеќе »

Се вакцинираше Бајден, а што е со Трамп?

Идниот американски претседател Џо Бајден прими вакцина против коронавирусот пред телевизиските камери во неговата матична сојузна држава Делавер. Тој ги повика своите сонародници да го сторат истото. Џо Бајден го засука левиот ракав и и рече на медицинската сестра која го држеше шприцот: „Подготвен сум“. По боцнувањето, политичарот апелираше до …

Прочитајте повеќе »

Поништен изборот на владата на Косово, наскоро нови парламентарни избори

Уставниот суд на Косово вчера оцени дека изборот на владата на премиерот Авдулах Хоти бил неважечки, бидејќи за неа гласал и пратеникот Етем Арифи, кој имал правосилна судска пресуда во последните три години, а според тоа, не можел ни да биде пратеник, јавија балканските новински агенции. Судот оценил дека според Уставот на …

Прочитајте повеќе »

УНДП во Индексот за човеков развој ги вклучи емисиите на јаглерод диоксид и материјалниот отпечаток на земјите

Извештајот за човековиот развој на Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП) годинава вклучи нов експериментален индекс за човековиот напредок, во кој се земени во предвид количеството на емисии на јаглерод диоксид и материјалниот отпечаток на земјите во светот. „Пандемијата предизвикана од ковид-19 е најновата криза со која светот се …

Прочитајте повеќе »

25 години мир во БиХ: Одговорноста на Европа

25 години по завршувањето на војната во Босна и Херцеговина, Европската унија треба да ја прогласи оваа земја за свој протекторат. Бидејќи проблемите на БиХ се европски проблеми што само Европа може да ги реши.   На 14 декември 1995 година, тоа беше еден четврток, беше потпишан Дејтонскиот договор во …

Прочитајте повеќе »

Вакцината на Бионтек и Фајзер доби дозвола во САД

Вакцината на Бионтек и Фајзер е првата вакцина против коронавирусот која доби дозвола во САД. Претходно, Белата куќа вршеше голем притисок врз агенцијата за лекови ФДА. Вакцината на Бионтек и Фајзер може да им се дава на лица над 16 години, соопшти вчеравечер шефот на американската Агенција за лекови, ФДА, Стивен …

Прочитајте повеќе »

Хакерски напад врз ЕМА, погодени документи за вакцините

Европската агенција за лекови ЕМА е жртва на хакерски напад. Хакерите се обиделе да стигнат до документи за вакцина против корона на Бионтек/Фајзер. Фармацевтските компании Бионтек и Фајзер соопштија дека при хакерскиот напад се погодени документи поврзани со дозволата за нивната вакцина против коронавирус. Нема индиции дека се погодени податоци …

Прочитајте повеќе »