Глобус

Вести од светот

Жестоки напади во Украина, на југот украинските сили напредуваат

Жестоки напади во Украина, на југот украинските сили напредуваат

Вчерашното попладне, делумно ноќеска и претпладнево во Украина повеќе градови и региони беа цел на напади со ракети и дронови, но украинските вооружени сили сепак остваруваат напредок на југот на земјата, според кажаното од претседателот на Украина, Володимир Зеленски во ноќното обраќање. Руските сили вчеравечер извршиле голем артилериски и ракетен напад на населеното …

Прочитајте повеќе »

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Скандалозно пребројување на гласови на изборите во Република Српска е откриено само неколку часа по објавувањето на првичните изборни резултати од Централната изборна комисија, пренесува весникот Данас. Босанската телевизија БН била во посета на селото Крајишник, родното место на мајката на опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ. Во …

Прочитајте повеќе »

Над 800 илјади жители ја напуштиле Бугарија за 10 години

Над 800 илјади жители ја напуштиле Бугарија за 10 години

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат пад на бројот на населението за над 11 проценти во период од само една деценија. Во земјата останале да живеат 6,5 милиони луѓе од кои над 1,5 милиони имаат над 65 години. Населението во Бугарија се сведе на 6.519.789 луѓе, покажуваат податоците на Националниот статистички …

Прочитајте повеќе »

И Додик и Тривиќ прогласија победа во претседателската трка во Република Српска

И Додик и Тривиќ прогласија победа во претседателската трка во Република Српска

И двајцата кандидати во трката за функцијата претседател на автономната Република Српска во Босна и Херцеговина денеска ја објавија својата победа на вчерашните избори. „Победив како претседател на Република (на Српска). Благодарам“, рече лидерот на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) и актуелен српски член на трипартитното претседателство Милорад Додик. Истото …

Прочитајте повеќе »

Партијата ГЕРБ на Борисов води на изборите во Бугарија

Партијата ГЕРБ на Борисов води на изборите во Бугарија

На четвртите парламентарни избори во рок од 18 месеци, ГЕРБ на екс-премиерот Бојко Борисов е најсилна политичка партија. Формирањето влада ќе биде тешко. Конзервативната партија на бугарскиот поранешен премиер Бојко Борисов е во водство по одржаните  парламентарни избори во Бугарија.  Според нецелосните резултати, партијата ГЕРБ на Борисов освоила околу 25 проценти …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Катастрофа во Индонезија: Најмалку 174 лица загинаа во немирите после завршувањето на фудбалски натпревар

(ВИДЕО) Катастрофа во Индонезија: Најмалку 174 лица загинаа во немирите после завршувањето на фудбалски натпревар

Најмалку 174 лица загинаа а преку 200 се повредени во немирите што се случија во Индонезија, после завршувањето на натпреварот помеѓу Арема и Персебаја Сурабаја. Разочарани од поразот, домашните навивачи влетале на теренот, а полицијата во обид да ја смири толпата уптребила солзавец по што се создало стампедо. Според инфромациите …

Прочитајте повеќе »

Поддршка за суверениетот и територијалнот интегритет на Украина од претседателите на земјите членки на НАТО од Централна и Источна Европа

Поддршка за суверениетот и територијалнот интегритет на Украина од претседателите на земјите членки на НАТО од Централна и Источна Европа

Заедничка изјава на претседателите на НАТО земји-членки  од Централна и Источна Европа во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии: Ние, претседателите од Централна и Источна Европа, од земји чиишто лидери го посетуваа Киев за време на војната и лично беа сведоци на последиците од руската агресија, …

Прочитајте повеќе »

Избори во БиХ – над 3,3 милиони гласачи бираат 518 функционери

Избори во БиХ - над 3,3 милиони гласачи бираат 518 функционери

Граѓаните од Босна и Херцеговина денеска гласаат на општите избори на кои бираат свои претставници на сите нивоа на власта – во државата, Федерацијата БиХ и Република Српска, односно треба да ја изберат следната влада, со мандат од четири години. Во седум часот беа отворени нешто повеќе од 5.900 избирачки …

Прочитајте повеќе »