Глобус

Вести од светот

Избори во БиХ – над 3,3 милиони гласачи бираат 518 функционери

Избори во БиХ - над 3,3 милиони гласачи бираат 518 функционери

Граѓаните од Босна и Херцеговина денеска гласаат на општите избори на кои бираат свои претставници на сите нивоа на власта – во државата, Федерацијата БиХ и Република Српска, односно треба да ја изберат следната влада, со мандат од четири години. Во седум часот беа отворени нешто повеќе од 5.900 избирачки …

Прочитајте повеќе »

Во Бугарија се гласа на четвртите парламентарни избори во помалку од две години

Во Бугарија се гласа на четвртите парламентарни избори во помалку од две години

Во Бугарија денеска почна гласањето за четвртите парламентарни избори за помалку од две години, а главна тема пред доаѓањето на зимата е скокот на цените како последица на војната во Украина. Избирачките места беа отворени во 7:00 часот по локално време, а ќе бидат затворени во 20:00 часот, кога се …

Прочитајте повеќе »

Инфлацијата достигна рекордни 10 отсто во 19 земји од ЕУ кои го користат еврото

Инфлацијата достигна рекордни 10 отсто во 19 земји од ЕУ кои го користат еврото

Инфлацијата во европските земји кои го користат еврото порасна поради растот на цените на струјата и природниот гас, сигнализирајќи претстојна зимска рецесија, објави денеска европската статистичка агенција Еуростат. Потрошувачките цени во еврозоната од 19 земји пораснаа за рекордни 10 отсто во септември во однос на минатата година. Во август инфлацијата …

Прочитајте повеќе »

Што да очекува Македонија од изборите во Бугарија?

Што да очекува Македонија од изборите во Бугарија?

Бугарите во недела бираат нов парламент. За иднината на билатералните односи, важно е кои ќе бидат следните соговорници на Скопје во Софија, по изборите на втори октомври. Каква ќе биде иднината на македонско-бугарските односи? Вечерва на полноќ завршува изборната кампања за предвремените парламентарни избори во Бугарија, кампања – во која …

Прочитајте повеќе »

Во Москва церемонија за припојување на четирите украински региони

Во Москва церемонија за припојување на четирите украински региони

Кремљ најави дека денеска формално ќе анектира четири региони на Украина, додека Западот ги интензивира подготовките за нови санкции кон Русија во пресрет на, како што меѓународната заедница ги нарече „лажни“ референдуми. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков вчера најави дека на церемонијата на потпишување ќе учествуваат претседателот Владимир Путин и …

Прочитајте повеќе »

Украински тинејџер прогласен за „глобален студент на годината“ поради иновација за откривање на мини

Украински тинејџер прогласен за „глобален студент на годината“ поради иновација за откривање на мини

Развој на беспилотно летало што открива поставени нагазни мини е иновацијата поради која 17-годишниот украински тинејџер Игор Клименко ја доби наградата од 100.000 долари и се стекна со титулата „глобален студент на годинава“, пренесува весникот „Ивнинг стандард“. Младиот талент од Украина успеа да победи во конкуренција меѓу повеќе од 7.000 студенти …

Прочитајте повеќе »

Ураганот „Ијан“ со голема жестина ја погоди Флорида

Ураганот „Ијан“ со голема жестина ја погоди Флорида

Размерите на уништувањето уште се нејасни, но нема дилеми дека ураганот „Ијан“ ќе се вброи меѓу најсилните кои ја погодиле Флорида. Експертите стравуваат од огромни штети. Ураганот „Ијан“, проследен со силни ветрови, обилен дожд и поплави, го погоди западниот брег на американската сојузна држава Флорида. Со брзина на ветрот од …

Прочитајте повеќе »

САД го зголемуваат притисокот против корупцијата во Македонија и на Балканот

САД го зголемуваат притисокот против корупцијата во Македонија и на Балканот

Санкциите на САД нема да бидат единствена мерка против корупцијата на Балканот, велат од Стејт департментот. Овој пристап е значаен и треба да ги обесхрабри сегашните и идни злоупотреби, но и да ја врати довербата во институциите, оценуваат правни експерти за РСЕ. Според нив, најавите на САД може да имаат …

Прочитајте повеќе »