Глобус

Вести од светот

Апел од италијанските медицински лица: „Нема повеќе време, потребни ни се повеќе болници“ (видео)

Италијанскиот дневен весник „Ил фато куотидијано“ на својата веб-страница објави краток текст и видео со наслов – ‘Коронавирус, апел од медицинскиот персонал: „Нема повеќе време. Потребни ни се повеќе болници. Ние сме како војници без оружје фрлени во првиот фронт на војната“. Моќниот апел пуштен од  Националната федерација за здравствена заштита e придружен со видео …

Прочитајте повеќе »

Коронавирус: Рекорден број жртви во Италија, Германија ги контролира границите

Во Италија денеска беше евидентиран најголемиот број жртви од коронавирусот во едно деноноќие. Германија одлучи повторно да воведе контроли на границите кон пет соседни држави. Бројот на жртви од Ковид-19 во Италија во изминативе 24 часа порасна за 368 лица на вкупно 1.809 жртви од почетокот на пандемијата. Властите предупредуваат дека …

Прочитајте повеќе »

САД и Германија во битка за вакцина за коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да убеди германска лабораторија да развие вакцина ексклузивно за САД, тврди германски весник. Паралелно со фирмата преговара и Берлин. Владите на Германија и САД се борат за влијание врз германската компанија CureVac (КјурВак) која работи на развој на вакцина за новиот коронавирус, пишува германскиот весник Велт. Цитирајќи анонимни извори, …

Прочитајте повеќе »

Цела Италија во карантин поради коронавирусот

Италијанската влада одлучи да воведе ограничување на патувањето на територијата на целата земја во обид да го спречи ширењето на новиот коронавирус. Со тоа, 60 милиони Италијанци од денеска ќе бидат во своевиден карантин. „Останете дома“, им порача италијанскиот премиер Ѓузепе Конте вечерва на своите сограѓани, објавувајќи ги драматичните нови …

Прочитајте повеќе »

Камбек на Џо Бајден – желба за сплотеност

По „супер вторникот“ е јасно: претседателската кандидатура на Демократската партија ќе се одлучува меѓу Џо Бајден и Берни Сандерс. Пропуштена шанса, смета Кристина Бергман, но јасна порака. Како можеше да се случи ова? Натпреварувачите за демократски кандидат за претседателските избори ги имаше поразлични од кога било: жени, Афроамериканци, Американци со …

Прочитајте повеќе »

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите податоци, досега починале повеќе од 3.000 луѓе. Бројот на заразени со корона вирусот се зголемува во Италија, а Франција го затвори светски познатиот музеј Лувр. Австралија …

Прочитајте повеќе »

Српски дневни весници за 6 месеци 5.000 пати ги прекршиле новинарските стандарци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Како е да се биде ѓубриште на Европа?

Бугарија и Романија имаат проблем со ѓубрето – тоа се трупа на огромни депонии, се рециклира само мал дел, во игра често се криминални зделки. Против тоа малку нешто се презема, смета Ивајло Дичев. Зборот „ѓубре“ во Романија и во Бугарија би можел да биде прогласен за најчесто упоребуван збор. …

Прочитајте повеќе »