Глобус

Вести од светот

Терористички напад во Виена – 4 загинати, 17 повредени, полицијата трага по еден од напаѓачите

Најмалку 4 лица загинаа, а 17 се повредени во терористичкиот напад што вчера вечер се случи во Виена. Еден од напаѓачите е убиен од австриската полиција, додека останатите тројца биле случајни минувачи во Виена. Пукањето се случило на шест различни локации во центарот на главниот град, јавува Би-би-си. Австриската полиција …

Прочитајте повеќе »

Нов биланс од Измир и Самос: 26 загинати и над 800 повредени

Во силниот земјотрес со јачина од 6,7 степени, кој вчера го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос, загинале најмалку 26 луѓе, а повредени се повеќе од 800, пренесе новинската агенција АП. Спасувачките и медицински екипи се во потрага по преживеани во разурнатите згради во Измир, трет …

Прочитајте повеќе »

Франција од петок се враќа во карантин

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва најави нови рестрикции за јавниот живот со кој треба да се запре алармантниот пораст на новозаразени од Ковид-19. Одлуката стапува во сила од петок. Баровите, рестораните и несуштинските дејности ќе мораат да затворат, но за разлика од двомесечниот карантин од минатата пролет, учениците ќе можат …

Прочитајте повеќе »

Германија оди во едномесечен „локдаун“

Меркел

Германските власти од понеделник ќе воведат едномесечни ограничувања на јавниот живот кои вклучуваат затворање на рестораните, театрите и вежбалните поради напливот на новозаразени со коронавирус. „Потребно е да реагираме веднаш“, изјави канцеларката Ангела Меркел додавајќи дека клучот за надминување на актуелната „многу сериозна“ ситуацијае во намалување на контактите со ограничување на …

Прочитајте повеќе »

Трката од која зависи светот

Изборот на Трамп или Бајден и резултатите во Сенатот и политичките последици од тие маргини, најверојатно ќе значат фундаментални преместувања во внатрешната и надворешната политика на САД Пишува: Петар Арсовски „Дури и ако Трамп победи во две од трите најважни држави (Мичиген, Пенсилванија, Висконсин) за победа на претседателските избори во …

Прочитајте повеќе »

Словенечката Влада синоќа и официјално прогласи епидемија на коронавирус

Словенечката Влада доцна синоќа и официјално прогласи епидемија на коронавирус на целата територија на земјата, што ќе трае 30 дена, почнувајќи од денеска. Ова значи дека националниот план за заштита и спасување е активиран, но не се објавени дополнителни ограничувачки мерки, пренесе словенечката СТА. Според агенцијата, во согласност со регулативата …

Прочитајте повеќе »

Франција: Обезглавен професор – Макрон: „Ова е терористички напад“

Во предградие на Париз на улица на свиреп начин е убиен еден професор, 18-годишниот извршител со чеченско потекло е застрелан. Полицијата приведе девет лица. Францускиот претседател Макрон го оцени нападот за тероризам. Полицијата ноќеска привела уште пет лица во врска со убиството во Париз. Станува збор за родители на ученици …

Прочитајте повеќе »

Ерменија и Азербејџан не го почитуваат примирјето, продолжуваат гранатирањата

Привремениот прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан, којшто беше договорен во петокот за време на преговорите меѓу двете страни во Москва, не се почитува. Бомбардирањата продолжија во саботата навечер врз главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт од азербејџанска страна, јавува Би-би-си. Ерменските власти ја обвинија Турција дека ги поттикнува азербејџанските власти …

Прочитајте повеќе »