Глобус

Вести од светот

Донаторите ветија 253 милиони евра помош за Либан

Меѓународните донатори ветија 253 милиони евра на вчерашната донаторска конференција за Либан наменети за итна хуманитарна помош за земјата по катастрофалната експлозија во Бејрут, соопшти кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, кој го организираше виртуелниот собир, пишува ФРОНТЛИНЕ. Франција ќе испрати 30 милиони евра, како и Европската комисија. Донаторите ветија …

Прочитајте повеќе »

Лукашенко повторно е избран за претседател на Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко извојува убедлива победа на вчерашните избори, соопшти Централната изборна комисија, откако синоќа дојде до судири меѓу полицијата и илјадници демонстранти кои сметаат дека гласањето било наместено. Според прелиминарните резултати Лукашенко освоил повеќе од 80,23 проценти од гласовите. Неговиот главен ривал Свјатлана Циханускаја, доби 9,9 проценти гласови, …

Прочитајте повеќе »

Високи казни за летувалците во ризични земји кои нема да се тестираат

Бројот на заразени со коронавирус во Германија повторно е зголемен. Тоа можеби се должи на летувалците кои се враќаат од ризични региони. За нив од сабота важи обврска за тестирање. Во спротивно, следуваат високи казни. Најголемиот германски аеродром во Франкфурт е добро подготвен. Веќе со недели има 19 кабини за …

Прочитајте повеќе »

Фејсбук првпат избриша пост на Доналд Трамп поради дезинформација

доналд трамп

Фејсбук избриша пост од претседателот на САД, Доналд Трамп, во кој се содржела дезинформација кажана од него за подложноста на децата на ковид-19. Ова е првпат компанијата која управува со најголемата социјална мрежа да не дозволи неточни содржини во пост на претседателот на САД. Во постот, објавен на личниот профил …

Прочитајте повеќе »

Бројките растат, најмалку 100 загинати и околу 4.000 повредени лица во експлозијата во Бејрут

Според последните извештаи за загинати и повредени лица во експлозијата со разорни последици во Бејрут, загинаа повеќе од 100 луѓе, а повредени се околу 4.000. Владата денеска ќе воведе вонредна состојба, а на итен состанок на Врховниот совет за одбрана беше одлучено да се формира посебна комисија за да се истражи …

Прочитајте повеќе »

Граѓаните на Мелбурн напаѓаат полицајци гневни поради вонредните мерки

Во јужниот австралиски град Мелбурн, еден од двата најголемите градови во Австралија, има значителен пораст на луѓе што даваат отпор на мерките за изолација и затворање во домовите поради пандемијата со ковид-19, јави Би-Би-Си. Полициски час од 22 до 5 часот беше воведен ноќта меѓу неделата и понеделникот во петмилионскиот …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора и туризмот во пандемијата: „Се пропадна!“

Црна Гора бележи големи загуби во туризмот. Границите се затворени за повеќето земји, меѓу кои и Србија. Половина од хотелите воопшто не се отворени, а на плажите се воглавно домашни гости. „Годинава ништо. Се пропадна“, раскажува Драган од Тиват, огорчен поради тоа што годинава има 90 отсто помалку туристи во Црна …

Прочитајте повеќе »

Швајцарија воведе двонеделен карантин за патниците од Западен Балкан

За патниците кои пристигнуваат во Швајцарија од Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово од денеска е воведен задолжителен двонеделен карантин. Албанија е единствената земја од Западен Балкан што не се најде на ажурираната листа на швајцарскиот Завод за јавно здравје, на која во моментов се наоѓаат …

Прочитајте повеќе »